CHOLESTEROL 240 – czy to dużo?

cholesterol

Cholesterol uczestniczy w produkcji hormonów oraz stanowi ważny element składowym wielu komórek. Podwyższony cholesterol może wskazywać na zaburzenia gospodarki lipidowej i prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Jego nadmiar odkładać się może w naczyniach krwionośnych i powodować zmiany miażdżycowe. Wobec powyższego, utrzymywanie go na prawidłowym poziomie stanowi podstawę dbania o zdrowie i dobre funkcjonowanie organizmu.

Jakie są normy cholesterolu?

Nasz organizm sam produkuje cholesterol, stanowiący 80% całego wyniku. Za pozostałe 20% odpowiadamy my sami, dostarczając cholesterol wraz z pożywieniem. Tak wygląda to oczywiście w przypadku gdy odżywiamy się prawidłowo i nasz organizm działa tak jak powinien. Norma cholesterolu dla osoby dorosłej wynosi 200-250 mg/dl. O poziomie podwyższonym można mówić, gdy nasz wynik przekracza 250 mg/dl. Są to jednak normy ogólne i będą się one różnić w przypadku poszczególnych osób. Wartości docelowe powinien określać lekarz, biorąc pod uwagę indywidualną ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego. Właściwa diagnoza musi być oparta o analizę wszystkich norm dotyczących cholesterolu. Istotny jest stosunek „złego cholesterolu” (LDL) do „dobrego cholesterolu” (HDL) oraz trójglicerydów.

Jaki jest prawidłowy cholesterol? Czy 240 to dużo?

Czy wobec powyższych informacji można stwierdzić, że cholesterol 240 to dużo? Wynik oscylujący w okolicach górnej lub dolnej granicy wymaga konsultacji z lekarzem. Niebezpieczne zbliżanie się do ustalonej normy wymaga interwencji. Ponadto, niektóre badania wskazują, iż poziom  240 mg/dl stanowi górną granicę. Lekarz oceni indywidualnie czy dana osoba powinna się leczyć. W większości przypadków wystarczy zamiana diety, ponieważ to my sami odpowiadamy za 20% cholesterolu. Dostarczamy go wraz z pożywieniem. Ponadto, decyzja o ewentualnym leczeniu zostanie podjęta po przeanalizowaniu wartości LDL oraz HDL. Wynik samego cholesterolu całkowitego niczego nie przesądza.

Przeczytaj również:  Jak pozbyć się opryszczki w jeden dzień - domowe sposoby

Pomiar cholesterolu może być wykonany o każdej porze dnia, ponieważ pacjent nie musi do niego przystępować na czczo.

Przyczyny wysokiego cholesterolu

Płeć i wiek

Przeprowadzone badania wskazują, że po trzydziestym roku życia cholesterol z reguły rośnie z powodu czynników naturalnych. Duże znaczenie ma jednak płeć. Zmiany w poziomie cholesterolu zupełnie inaczej kształtują się w przypadku kobiet i mężczyzn. Kobiety przed menopauzą przeważnie bez problemu utrzymują poziom cholesterolu na prawidłowym poziomie, ale po zakończeniu miesiączkowania poziom LDL zaczyna rosnąć. U mężczyzn natomiast poziom cholesterolu zaczyna wzrost znacznie wcześniej, a po 50 roku życia pojawiają się poważne problemy. Oczywiście nie w każdym przypadku będzie to wyglądać tak samo. Duży wpływ będą mieć uwarunkowania genetyczne i styl życia. Warto jednak w pewnym wieku zachować zwiększoną czujność w tym temacie.

Zła dieta i siedzący tryb życia

Duży wpływ na cholesterol ma nieprawidłowa dieta. Wpływa ona nie tylko na pogorszenie stanu zdrowia, ale też na samopoczucie. W przypadku osób, które nie są aktywne fizycznie zły stan zdrowia będzie się pogłębiał. Organizm będzie się buntował i w efekcie tego z dnia na dzień będziemy się stawać coraz bardziej zmęczeni i zdemotywowani. Dieta ma ogromny wpływ na nasze prawidłowe funkcjonowanie. Doprowadzenie swojego ciała do nadwagi może znacznie zwiększyć stężenie triglicerydów, przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu HDL, zwanego „dobrego cholesterolu”. Taki stan organizmu sprawi, że ciężko nam będzie zachować jasność umysłu i utrzymać koncentrację na odpowiednim poziomie. Wobec powyższych informacji, czy cholesterol 240 to dużo? Z pewnością należy poddać to ocenie lekarza, ale warto wiedzieć, że w przypadku nadwagi, zrzucenie kilku zbędnych kilogramów może znacznie poprawić wyniki badań.

Przeczytaj również:  Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Wątroba, a cholesterol

Wątroba odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji przemiany materii. Dokonuje tego za pomocą wytwarzanych przez siebie enzymów trawiennych. Ponadto, wątroba odpowiada za produkcję cholesterolu. Dlatego właśnie wszelkie choroby związane z wątrobą mogą się przyczynić do zaburzeń w poziomie cholesterolu.

Cholesterol 240 – czy to dużo? Do czego prowadzi jego podwyższony poziom?

Podwyższony cholesterol prowadzi do tworzeni się zakrzepów we krwi. Są to tak zwane blaszki miażdżycowe, których powstawanie powoduje zły cholesterol (LDL). W efekcie takiego procesu powstają złogi tłuszczu, które gromadzą się w żyłach, tym samym blokując prawidłowy przepływ tlenu i krwi. Rozwój miażdżycy prowadzi do tego, że serce pracuje coraz wolniej. Zablokowane żyły doprowadzić mogą do stanu niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia. Nie należy zatem bagatelizować podwyższonego cholesterolu.

Objawy wysokiego cholesterolu

Niestety cholesterol bardzo często nie objawia się w żaden sposób. Niepokojące dolegliwości pojawiają dopiero wtedy, gdy jego poziom jest już naprawdę wysoki. Pierwszym z objawów będzie ból lub dyskomfort w nogach, zwłaszcza w łydkach. Nieprawidłowy przepływ krwi zapycha bowiem tętnice. Skurcze łydek pojawiające się w trakcie snu również mogą stanowić powód do niepokoju. Warto też obserwować swoje stopy. Jeśli zauważymy, że skóra jest blada, błyszcząca i naciągnięta, warto skontrolować poziom cholesterolu. Tworzenie się guzków na nadgarstkach i ścięgnach Achillesa również może być powodem do niepokoju.

Cholesterol 240 – czy to dużo? Czy taki wynik będzie się jakoś objawiał w naszym samopoczuciu? Prawdopodobnie nie. Należy zatem kontrolować swój stan zdrowie co najmniej raz w roku, a jeśli pojawiają się u nas jakieś dolegliwości, to raz na pół roku lub częściej.