Wiele jest przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust i nie zawsze muszą być to poważne choroby. Niemniej jednak często chora trzustka a nieprzyjemny zapach z ust są ze sobą połączone. Z tego powodu nigdy nie należy bagatelizować tego problemu, tylko znaleźć przyczynę i odpowiedni sposób poradzenia sobie z nim. Zatem jakie dolegliwości mogą mieć takie symptomy i czy zawsze muszą oznaczać chorobę? Na te pytania znajdzie się odpowiedź nieco niżej.
Czym jest spowodowany nieświeży oddech?
Ten problem może dotknąć każdego i nie jest to tylko kłopot kosmetyczny, ale również zwiastun innych dolegliwości. Ponadto brzydki zapach z ust może utrudniać również relacje z innymi i obniżać własną samoocenę. Jednak bez względu na przyczynę można sobie z nim poradzić. Nim to jednak nastąpi, warto poznać powody nieprzyjemnego zapachu z ust.
Przyczyny nieświeżego oddechu
Wśród głównych przyczyn nieświeżego oddechu znajdują się jednakowo problemy z uzębieniem, naturalne procesy bądź poważne choroby. Zatem powodami nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być m.in.:
- choroby zębów,
- zła dieta,
- powikłania po zabiegach stomatologicznych,
- nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
- spożywanie kawy i alkoholu,
- refluks przełyku,
- stan zapalny błony śluzowej i inne schorzenia układu pokarmowego,
- cukrzyca,
- nowotwory,
- niewystarczająca produkcja śliny.
Nieświeży oddech po nocy jest czymś naturalnym i związany jest z rozkładem cząsteczek jedzenia przez enzymy znajdujące się w ślinie. W ten sposób zostają uwalnianie lotne związki siarki odpowiedzialne za poranny brzydki zapach z ust. Jednak, gdy dolegliwość utrzymuje się i zaczyna być kłopotliwa, pomimo wykluczenia innych powodów wtedy zostaje związek pomiędzy chorą trzustką a nieprzyjemnym zapachem z ust. Niestety w pewnym przypadkach nieświeży oddech jest spowodowany również bardziej niebezpiecznymi schorzeniami takimi jak nowotwór trzustki.
Jaką funkcję pełni trzustka?
Trzustka jest bardzo ważnym organem pełniącym istotną funkcję w trawieniu i w wydzielaniu hormonów. Jej nieprawidłowe działanie ma wpływ na cały organizm.
Główne funkcje trzustki
- Dostarczanie enzymów potrzebnych do trawienia żywności.
- Produkcja hormonów regulujących poziom glukozy we krwi.
Problemy z trzustką często spowodowane są nieodpowiednią dietą. Znacznym obciążeniem dla tego organu jest tłuste jedzenie, nadużywanie alkoholu, a także zbyt duże porcje posiłków. Innymi przyczynami mogą być choroby wirusowe, kamienie żółciowe lub urazy jamy brzusznej. Chora trzustka przez długi czas nie daje żadnych objawów. Dlatego ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Nieleczone problemy z trzustką mogą spowodować szereg powikłań włącznie z ogólnoustrojowym zakażaniem. Trzustka a nieprzyjemny zapach z ust czy jest powodem do obaw? To pytanie często zadają osoby borykające się z tym problemem. Oczywiście nieświeży oddech nie musi oznaczać kłopotów z tym narządem, jednak pewne symptomy powinny zwrócić uwagę i zostać przeanalizowane przez lekarza.
Trzustka a nieprzyjemny zapach z ust — kiedy wstydliwy problem oznacza coś poważniejszego?
Trzustka a nieprzyjemny zapach z ust są ze sobą połączone i często ta dolegliwość świadczy o długotrwałym problemie. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować tego kłopotu nie tylko ze względu na estetykę, ale również ze względu na własne zdrowie i życie. Często zmiana zapachu np. oddechu jest objawem zaawansowanego stadium choroby. Każda poważniejsza dolegliwość, ma swój indywidualny zapach, który ulega zmianie poprzez łączenie się zdrowych komórek z chorobowymi. W tym konkretnym przypadku jest to właśnie nieprzyjemny zapach z ust. Niestety ta dolegliwość występuje dopiero na późniejszym etapie choroby i zazwyczaj towarzyszą jej inne symptomy świadczące o zapaleniu lub raku trzustki. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i kiedy konieczna jest konsultacja lekarska i dodatkowe badania diagnostyczne.
Nieświeży oddech a rak trzustki — objawy
Jak już wyżej zostało wspomniane, nieświeży oddech może być wywołany różnymi czynnikami. Jednak niektóre objawy towarzyszące mogą wskazywać na raka trzustki. Nieprzyjemny zapach z ust to tylko jeden z objawów niedomagającego narządu. Równie często można zauważyć m.in.:
- biegunkę,
- gazy,
- nudności,
- żółtaczkę,
- rumień wędrujący,
- wysypkę skórną,
- bolesne guzki,
- utratę masy ciała,
- ciemny mocz,
- krew w stolcu.
Dodatkowo uwagę powinny zwrócić również zatory żylne, nagłe stwierdzenie cukrzycy lub niedokrwistość.
Trzustka z nieprzyjemny zapach z ust — objawy ostrego lub przewlekłego zapalenia
Oczywiście nowotwór nie jest jedyną chorobą trzustki, jakiej można doświadczyć. Dosyć częstym problemem jest ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki. Rozpoznać je można m.in. po:
- wzdęciach,
- biegunce,
- ostrym silnym bólu zlokalizowanym w nadbrzuszu,
- bólu promieniującym do kręgosłupa,
- wzmożonym pragnienie,
- gorączka,
- zaburzenia świadomości.
Tego rodzaju symptomy zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i szerszej diagnostyki. Konieczne jest szybkie wdrożenie leczenia dostosowane do konkretnego przypadku. Częstymi powikłaniami są ropnie lub martwica narządu.
Zawsze lepiej znaleźć przyczynę nieświeżego oddechu
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być różne. Czasami są spowodowane nieodpowiednią higieną jamy ustnej lub chorobami zębów. W innych przypadkach świadczą o problemach związanych z układem pokarmowym lub trzustką. Jednak nie należy bagatelizować tego problemu i niezależnie od przyczyny podjąć odpowiednie środki zaradcze.
Polecamy również artykuł: Jak zlikwidować gorzki smak w ustach – Czy wiesz, że gorzki smak w ustach również może spowodowany być problemami z trzustką?
mOOtic,pl -