Plamienia zamiast okresu – jak sobie z nimi radzić?

plamienia zamiast okresu

Plamienia zamiast okresu to zmora wielu kobiet. Zawsze powodują lęk i niepokój, ponieważ plamienia zamiast okresu mogą oznaczać poważne problemy ze zdrowiem. Powodów takiego stanu jest ogromna ilość, dlatego warto dobrze się przyjrzeć całościowo swojemu organizmowi, by nie wzbudzać niepotrzebnej paniki. Prawidłowe miesiączkowanie jest bardzo ważne dla zdrowia każdej kobiety, ale na gospodarkę hormonalną wpływ ma ogromna liczba czynników, dlatego łatwo doprowadzić do jej rozregulowania. Warto najpierw sprawdzić, jakie są przyczyny plamienia i z tą wiedzą poszukać u siebie przyczyn problemu.

Plamienia zamiast okresu przyczyny

Pierwszą reakcją kobiet na wystąpienie plamienia zamiast okresu powinno być zastanowienie się nad jego możliwymi przyczynami. Najczęściej na zaistnienie takiego problemu ma wpływ:

ciąża

– zmiany hormonalne

– reakcja organizmu na stres

– infekcja, przeziębienie bądź inna choroba wirusowa czy bakteryjna

– choroby narządów rodnych, stany zapalne

– cykl bezowulacyjny

– przyjmowanie środków antykoncepcyjnych

– okres okołomenopauzalny

– choroby tarczycy

– choroby nowotworowe

– ciąża pozamaciczna

To tylko najczęściej występujące przyczyny, ale jest ich o wiele więcej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każda kobieta jest inna, ma różną historię chorobową i gospodarkę hormonalną. Dlatego najważniejsza zawsze jest obserwacja, która pozwoli na określenie przyczyny. Taka samoobserwacja potrzebna będzie również podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym. Pozwoli to na sprawne postawienie diagnozy i szybkie zajęcie się problemem. W przeciwnym razie będą konieczne dodatkowe badania.

Jak nie pomylić plamienia z miesiączką?

Wiele kobiet myli plamienie z miesiączką i nie zauważa różnicy. Żyjemy w bardzo szybkim tempie i często nie widzimy istotnych zmian zachodzących w naszym organizmie. Szczególnie mylący jest fakt, że plamienie pojawia się w czasie, kiedy powinien wystąpić okres. Istnieją jednak znaczące różnice, które pozwolą na rozróżnienie tych dwóch zjawisk:

– czas trwania – zazwyczaj plamienie trwa krócej niż okres, czasem jest to tylko jednorazowy epizod, a czasem trwa 2-3 dni

– obfitość – plamienie najczęściej jest mniej obfite niż okres, na bieliźnie pojawiają się kropelki krwi, sporadycznie dochodzi do bardziej intensywnych plamień; przy dłuższym okresie plamy pojawiają się sporadycznie i są skąpe

Przeczytaj również:  Różnica w bólu piersi przed okresem a ciążą – jak ją rozpoznać?

– kolor – koniecznie musimy zwracać uwagę na kolor, który pojawia się na bieliźnie; krew potrafi mieszać się z innymi płynami, które zabarwiają wydzielinę na brązowy czy bladoróżowy kolor, a taka zmiana barwy od razu rzuca się w oczy.

Wystarczy niewielka obserwacja, by zauważyć te różnice. A kiedy już zauważymy problem to pozwoli nam to na szybką reakcję.

Plamienie zamiast miesiączki a ciąża

Kiedy pojawia się plamienie to pierwszą reakcją większości kobiet jest myśl o ciąży. Jest to naturalne, gdyż w wielu przypadkach zagnieżdżenia się zarodka w macicy dochodzi właśnie do drobnych krwawień. Stąd też wielokrotnie kobiety dowiadują się później o ciąży, gdyż mylą plamienia z normalnym miesiączkowaniem. U jednej grupy na bieliźnie pojawi się zaledwie kilka plamek krwi, natomiast u innych będzie to dość obfite krwawienie.

Jeśli staramy się o zajście w ciążę to przy pojawieniu się takiego krwawienia naturalne powinno być sięgnięcie po test ciążowy. Negatywny wyniki wcale nie musi oznaczać braku ciąży. Czasem jest on po prostu wykonany za wcześnie i wystarczy wykonać test hormonalny z krwi, który jest dużo dokładniejszy.

Jeśli natomiast boimy się ciąży i występujące plamienia zamiast okresu wzbudzają w nas niepokój to warto wrócić do listy przyczyn, która jest naprawdę długa. Być może właśnie pojawiła się jakaś infekcja czy stres w pracy, który wywołał taką reakcję naszego organizmu.

Skąd biorą się brązowe plamienia zamiast okresu?

Brązowe plamienia zamiast okresu są najczęściej od razu zauważane przez kobiety ze względu na ich charakterystyczną barwę. Inne będą ich przyczyny, jeśli pojawią się w okresie owulacyjnym a inne, gdy wystąpią zamiast miesiączki. W pierwszym przypadku najczęściej jest to tzw. „niedomaga lutealna”, czyli nieprawidłowości w fazie powstawania ciałka żółtego. W drugim natomiast przypadku może oznaczać m.in. ciążę i pojawiać się do nawet trzeciego miesiąca, wchodzenie w fazę menopauzy, stany zapalne narządów rodnych czy choroby nowotworowe.

Ważnym jest, by dokładnie obserwować brązowe plamienia, ich częstotliwość i długość trwania. Zazwyczaj jednorazowy taki przypadek nie oznacza niczego niepokojącego. Dopiero przy dużej intensywności i powtarzalności warto zwrócić się po poradę do specjalisty. Wykonana on potrzebną diagnostykę a także zleci badania krwi i hormonów.

Przeczytaj również:  Co oznacza ból brzucha jak przy okresie na początku ciąży ?

Upławy zamiast okresu

U niewielkiej liczby kobiet plamienia zamiast okresu przybierają formę silnych upławów i z nimi są mylone. Wynika to przede wszystkim z niewielkiego zabarwienia wydzieliny kolorem brązowym czy różowym. Śluz jest prawie przezroczysty więc nie bez powodu kojarzony jest upławami. Najczęstszymi przyczynami takiego stanu jest przyjmowanie zastępczej terapii hormonalnej bądź cykl miesiączkowy, w którym nie doszło do owulacji. W obu tych sytuacjach nie ma powodu do niepokoju. Chyba, że do takich sytuacji dochodzi cyklicznie i kolejny raz pojawia się taka forma plamienia zamiast miesiączkiWtedy konieczna jest wizyta u lekarza, by dokładniej przyjrzeć się przyczynom takiego stanu.

Jak reagować na plamienie zamiast okresu?

Każda anomalia w naszym organizmie powinna wywołać u nas konkretną reakcję. W żadnym wypadku nie możemy panikować i myśleć o najgorszym, tylko ze spokojem przeanalizować swój stan. Przy występowaniu plamień zamiast miesiączki należy podjąć konkretne kroki:

1. Przyjrzeć się dokładnie plamieniom, określić ich kolor, intensywność i czas trwania.

2. Zanalizować stan ogólny organizmu, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie swoje choroby, aktualne infekcje czy silny stres, pod którego jesteśmy wpływem.

3. W przypadku niepojących objawów udać się do ginekologa.

4. Przeprowadzić konieczną diagnostykę i leczenie.

Higiena przy plamieniach zamiast okresu

Bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową higienę w trakcie występowania plamień. Przede wszystkim kobiety powinny skorzystać ze środków, z których normalnie korzystają przy okresie. W zależności od upodobań mogą to być podpaski bądź tampony. Bardzo ważne jest ich częste wymienianie jak podczas normalnego okresu. Wiele kobiet popełnia błąd i zmienia rzadziej podpaski z powodu niewielkich krwawień. Wpływa to na rozwój bakterii, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych zewnętrznych narządów intymnych. Dlatego ogromnie ważne jest częsta zmiana podpasek czy tamponów.

Przy mniej obfitych plamieniach spokojnie można skorzystać z cienkich wkładek, które będą wystarczające do ochrony naszej bielizny. Tu jednak również bardzo ważna jest ich częsta zmiana. Plamienia zamiast okresu wymagają również częstego mycia się jakimś delikatnym środkiem o korzystnym dla miejsc intymnych ph. Można korzystać zarówno z prysznica jak i kąpieli w wannie.