Od czerwca do września wrotycz prezentuje swoje jasnożółte kwiatostany. Bylina doskonale nadaje się do ogrodu, zwłaszcza jeśli chce się zrobić coś dla owadów. Specyficzny zapach, który wydaje się nieprzyjemny dla wielu osób, przyciąga owady. Głównie muchy, ale także pszczoły miodne, dzikie pszczoły i osy interesują się pyłkiem i nektarem. Również jako roślina pastewna jest atrakcyjna dla wielu gąsienic motylkowych. Dawniej wrotycz był często spotykany w ogrodach, ponieważ stosowany był w medycynie ludowej. Obecnie wrotycz pospolity można spotkać przy drogach lub na polach, a ze względu na liczne właściwości jest on używany do leczenia różnych schorzeń. Jak dawkować tę roślinę? Dlaczego jest ona nazywana magicznym zielem?
Wrotycz pospolity — krótka charakterystyka
Ta bogato rosnąca roślina, z mocnymi łodygami i liśćmi przypominającymi paproć, jest często spotykana na poboczach dróg, brzegach rzek i na zarośniętych gąszczach. Uderzające są złocistożółte, pączkowate kwiaty. Roślina zielna osiąga wysokość od 60 cm do 1,60 m w zależności od lokalizacji. Pędy rośliny rosnące w pęczkach rozgałęziają się w górnej części, są kanciaste na zewnątrz i puste w środku. Przemiennie ułożone liście paproci są pojedyncze lub podwójnie gęste i podzielone na 7 do 15 sekcji. Pojawiające się od lipca do września kwiatostany w kolorze złotym, są spłaszczone. Zapach jest intensywnie pikantny, smak aromatyczny i lekko gorzki. Roślina występuje prawie w całej Europie aż do wysokości 2000 m. W rejonach Morza Śródziemnego, gdzie opady są niższe i cieplejsze, nie można jej spotkać.
Wrotycz zastosowanie
Ta roślina była używana już w średniowieczu jako przyprawa do dań mięsnych, potraw jajecznych i słodyczy. Szczególnie ważne było stosowanie tej rośliny leczniczej przeciwko inwazji robaków i przy dolegliwościach kobiecych. Roślina zebrana w okresie kwitnienia i wysuszona była używana do wypędzania z domów owadów, takich jak komary i ćmy. Płyn do płukania jamy ustnej wytwarzany z wrotyczu przynosił ulgę w przypadku silnego bólu zęba.
Korzyści dla zwierząt
Nie tylko ludzie, ale także zwierzęta domowe i hodowlane skorzystały z właściwości tej rośliny leczniczej. Zioło było używane w stajniach i psich budach przeciwko natrętnym i szkodliwym owadom, takim jak komary, pchły lub roztocza.
Działanie lecznicze
Wrotycz właściwości zdrowotnych ma wiele. Przede wszystkim wspomaga trawienie i reguluje cykl miesiączkowy. Wywar z wrotyczu jest znakomitym remedium przeciwbólowym. Jest to też skuteczny środek owadobójczy. Wywar z wrotyczu pomaga zwalczać pasożyty w przewodzie pokarmowym, skurcze żołądka, choroby pęcherza moczowego i problemy z oddawaniem moczu. Herbata ma działanie przeciwnowotworowe, żołądkowe (wspomagające trawienie). W medycynie naturalnej używa się kwiatów i kwitnących końcówek pędów. Ważnymi składnikami tej rośliny leczniczej są:
– olejki eteryczne,
– gorzkie substancje lipidowe,
– inulina,
– żywice.
Wrotycz zastosowanie ma w wielu schorzeniach i może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie. Bardzo ważne jest jednak, aby bezwzględnie przestrzegać dawkowania! Zbyt duże dawki mogą nieść ze sobą przykre skutki uboczne. Na pewno jest to doskonała roślina do walki z tasiemcami, siniakami, pasożytami jelitowymi, skurczami, zgagą, reumatyzmem i schorzeniami żołądkowymi.
Dawkowanie
Wrotycz pospolity jest rośliną, a więc nie może zastąpić konwencjonalnego leczenia. Z racji tego, że w tym zielu znajduje się tujon, który jest toksyczną substancją, to nie wolno przekraczać zalecanego dziennego dawkowania. Przedawkowanie naparu z wrotyczu może powodować drżenie mięśni, nadmierne pobudzenie czy stany napięcia. Chociaż stosowanie ziół leczniczych często ma pozytywny wpływ na różne dolegliwości, zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem ziół. W starych źródłach można często spotkać się z informacją, że zioło to było stosowane jako środek poronny.
Napar na robaki
Głównym obszarem zastosowania w medycynie ludowej jest użycie naparu jako środka przeciw robakom. Napar z wrotyczu na pasożyty można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy zebrać i wysuszyć kwiatostany lub pędy. Można oczywiście kupić suszone już gotowe zioła. Jak zrobić napar z wrotyczu? W dawnych czasach żółte kwiaty gotowano w mleku lub winie. Obecnie raczej stosuje się napar zalany wodą. Na szklankę potrzebna jest łyżka suszonych kwiatów, które powinny parzyć się przez około 30 minut. Taką miksturę można posłodzić miodem. Najlepiej jest wypić szklankę na czczo, aby szybciej i skuteczniej pozbyć się pasożytów z organizmu. Z tej rośliny można wykonać także nalewkę, która doskonale nadaje się do leczenia czyraków. To także znakomity środek do walki z dną moczanową i reumatyzmem. Osoby, które mają słabe i cienkie włosy, mogą płukać je po każdym myciu naparem z wrotyczu. Wrotycz pospolity wykazuje działanie antyseptyczne i pomaga w gojeniu się ran. Doskonale radzi sobie z wszami, a więc przyda się rodzicom, których dzieci wybierają się do przedszkola lub szkoły.
Wrotycz przeciw złym zaklęciom i przeciwko burzom
Prawdopodobnie już w germańskich i celtyckich cywilizacjach wrotycz pospolity był ważną rośliną magiczną i obronną. Świadczy o tym przede wszystkim powszechne stosowanie tej rośliny w czasie święta obchodzonego 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcia Maryi. W niektórych rejonach wrotycz nazywano „rutem Matki Bożej”. Pierwotnie pogański zwyczaj konsekracji ziołowej został przeniesiony do kultu maryjnego w IX wieku. Wrotycz właściwości magiczne wykazywał do walki i ochrony przed złymi duchami i przed uderzeniami pioruna. W niektórych książkach ze średniowiecza można znaleźć liczne informacje o tym, że dzięki wrotyczowi można zatrzymać wszystkie złe duchy. W tamtych czasach odymiano chaty wrotyczem, a także umieszczano go pod poduszką, dzięki temu chronił on przed złymi snami i wiedźmami. Do trumien wkładano także bukiety lub wieńce. Być może bylina, która niegdyś była często sadzona na cmentarzach, miała znaczenie kultowe w chwili śmierci. Jako zioło obronne i ochronne, wrotycz towarzyszył przejściu do „innego świata”.
Żeńskie zioło
Roślina jest nazywana żeńskim ziołem, gdyż jest mocno związana z planetą Wenus i żywiołem wody. To także zioło związane silnie z energią słońca. Wrotycz właściwości wykazuje nie tylko lecznicze, ale i dodaje sił psychicznych. Mając przy sobie suszone kwiaty wrotyczu, można poczuć się pewniej i zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Wierzenia ludowe mówią o tym, że noszenie bukieciku wrotyczu pozwala przedłużyć życie i ochronić się przed złymi mocami.
Oczyszczanie z wrotyczem
Powszechnie znany w dawnych czasach był rytuał oczyszczania, który można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy zapalić białą świeczkę i poświęcić ogień. Suszone kwiaty wsypuje się do miedzianej miseczki i podpala, aby delikatnie dymiły. W tym momencie należy poprosić duchy o wsparcie i pomoc. W międzyczasie należy dym kierować w swoją stronę, aby oczyścił nie tylko dom, ale także osobę wykonującą ten rytuał. Na koniec oczywiście należy podziękować duchom i roślinie.
mOOtic,pl -