Kobieca fizjologia dla wszystkich dorosłych pań oznacza pewną biologiczną cykliczność i regularnie występujące menstruacje. Niektóre kobiety znoszą ten czas niemal bezproblemowo, u innych jednak pojawia się ból menstruacyjny nie do zniesienia. Co go powoduje i jak sobie z nim radzić? Jakie domowe sposoby mogą się okazać pomocne w uśmierzeniu bólu? Kiedy należy zgłosić się po pomoc do lekarza?
Co jest przyczyną bólu menstruacyjnego?
Krwawienie menstruacyjne jest naturalnym etapem kobiecego cyklu miesięcznego. Jeśli w trakcie owulacji nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej i późniejszego zagnieżdżenia zarodka, w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, których celem jest oczyszczenie macicy. Dzięki skurczom jej mięśni, dochodzi do usuwania na zewnątrz złuszczającej się śluzówki. W przypadku bardzo silnych skurczów macicy, a także u kobiet, u których występuje naturalnie gruba warstwa śluzówki, może to powodować ból.
Dodatkowo, zmiany hormonalne, towarzyszące menstruacji, mogą wywoływać drażliwość, tkliwość piersi, uczucie wewnętrznego rozbicia, dodatkowo potęgujące odczucia bólowe. Taki rodzaj bólu menstruacyjnego, nie będącego efektem żadnych zmian chorobowych, nazywany jest organicznym lub pierwotnym. Jego nasilenie może być różne, jednak nie warto godzić sie na ból, myśląc, że to normalne. Menstruacja jest czymś naturalnym, jednak na ból i dyskomfort w tych dniach jest wiele skutecznych sposobów i warto je stosować.
Czy ból menstruacyjny nie do zniesienia jest oznaką choroby?
Ból menstruacyjny nie do zniesienia, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie i nie ustępujący pomimo przyjęcia zalecanych środków przeciwbólowych, może być oznaką choroby. Takiego stanu rzeczy nie wolno bagatelizować i zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Bardzo silny ból menstruacyjny może wiązać się z takimi schorzeniami jak:
- endometrioza,
- wada anatomiczna w budowie macicy (np. silne tyłozgięcie),
- zespól jajników policystycznych (PCOS),
- choroby tarczycy (zwłaszcza niedoczynność i choroba Hashimoto).
Ból menstruacyjny nie do zniesienia, będący następstwem jakiejś choroby lub nieprawidłowości anatomicznej, określany jest jako wtórny.
Silny ból menstruacyjny – skuteczne sposoby przeciwdziałania
Nawet silnemu bólowi menstruacyjnemu można skutecznie przeciwdziałać. Przed sięgnięciem po leki przeciwbólowe, warto sprawdzić skuteczność jednej z domowych, stosowanych tradycyjnie metod.
Napary ziołowe o działaniu rozkurczowym i relaksującym
W czasie menstruacji, ulgę przynieść mogą ciepłe, ziołowe napary. Do najczęściej polecanych ziół należą melisa, rumianek, kozłek lekarski i ruta zwyczajna. Herbatka z krwawnika i liści maliny zmniejszy nasilenie skurczów i sprawdzi się szczególnie w przypadku kobiet skarżących się na bardzo obfite krwawienia.
Kojące ciepło
Ciepło ma zbawienny wpływ na odczucia bólu i dyskomfortu, towarzyszące menstruacji. Warto położyć się pod kocem, najlepiej z ciepłym termoforem przyłożonym do brzucha. Trzeba pamiętać, aby unikać zbyt gorących kąpieli, mogących niepotrzebnie wzmóc krwawienie. Ciepły prysznic jednak z pewnością nie zaszkodzi, podobnie jak poprawiająca nastrój gorąca czekolada lub sok malinowy.
Masaż brzucha i okolicy krzyżowej
Ból menstruacyjny nie do zniesienia można zmniejszyć stosując masaż brzucha i okolicy krzyżowej. Można wykonywać go pod prysznicem, albo na łóżku, samodzielnie lub prosząc o pomoc partnera. Zastosowanie olejków eterycznych o działaniu przeciwbólowym wzmocni efekt terapeutyczny. Do najskuteczniejszych w takich przypadkach należą olejki:
- sandałowy,
- szałwiowy,
- rumiankowy,
- bazyliowy,
- z mięty pieprzowej,
- lawendowy,
- z geranium.
Ból menstruacyjny nie do zniesienia – jakie leki przyjmować?
Środki farmakologiczne stosowane w łagodzeniu bólu menstruacyjnego to zwykle paracetamol i Ibuprofen, a także ich połączenia, często z dodatkiem substancji dodatkowych (na przykład kofeiny). Poza tym, ze względu na bolesne skurcze macicy, zaleca się przyjmowanie środków rozkurczowych, takich jak no-spa oraz suplementacje magnezu.
Zdecydowanie nie należy natomiast przyjmować leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych na bazie kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryny). Mogą one powodować nasilenie krwawienia, a nawet doprowadzić do skazy krwotocznej.
Nieznośny ból miesiączkowy – kiedy zgłosić się do lekarza?
Ból menstruacyjny nie do zniesienia, niemożliwy do opanowania za pomocą zwykle stosowanych metod, wymaga bezwzględnie konsultacji ginekologicznej. Ból może być powodowany przez poważne schorzenie ginekologiczne, wymagające podjęcia leczenia. W przypadku endometriozy czy zespołu policystycznych jajników terapia bólu jest trudna, jednak nie niemożliwa. Ważne jednak, aby postepowanie w takich sytuacjach było prowadzone z zastosowaniem odpowiednich leków, zapisanych przez lekarza.
Czasami skuteczną metodą na pozbycie się bólu, jest zastosowanie antykoncepcji hormonalnej, co również wymaga wizyty u lekarza.
Szczególnym wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej jest nagły, ostry ból miesiączkowy u kobiety, która dotąd nigdy nie miała takich problemów. W takiej sytuacji zawsze istnieje ryzyko wystąpienia czynnika, mogącego poważnie zagrażać zdrowiu, np. ciąży pozamacicznej.
mOOtic,pl -