Różnica w bólu piersi przed okresem a ciążą – jak ją rozpoznać?

ból piersi

RÓŻNICA W BÓLU PIERSI PRZED OKRESEM A CIĄŻĄ

Każda kobieta przynajmniej od czasu do czasu doświadcza bólu i tkliwości piersi. Przyczyną tych dolegliwości są najczęściej zmiany w poziomie hormonów, pojawiające się przed rozpoczęciem miesiączki oraz będące jednym ze zwiastunów ciąży. Jaka jest różnica w bólu piersi przed okresem a ciążą oraz jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Przyczyny bólu piersi

Na ból i nadwrażliwość piersi skarży się wiele kobiet w wieku produkcyjnym. Dolegliwość ta jest najczęściej spowodowana zmianami hormonalnymi w organizmie. Na skutek wahań poziomu hormonów występuje zwiększone zatrzymanie wody w organizmie, w tym w tkance gruczołowej w piersiach. W efekcie biust staje się obrzmiały, przez co sprawia wrażenie większego i pełniejszego. U wielu kobiet pojawia się również zwiększona wrażliwość na dotyk, ból piersi i sutków.

Ból piersi jest zwykle objawem zmian hormonalnych spowodowanych menstruacją – stanowi jeden z podstawowych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Istnieją jednak inne powszechne przyczyny tej dolegliwości. Większość z nich obejmuje zmiany hormonalne różnego pochodzenia, w tym ciążę i menopauzę.

Główne przyczyny bólu piersi to:

  • menstruacja (zespół napięcia przedmiesiączkowego),
  • ciąża i laktacja,
  • zaburzenia hormonalne (w tym przyjmowanie preparatów hormonalnych)
  • dojrzewanie płciowe,
  • menopauza,
  • stan zapalny piersi,
  • torbiele, brodawczaki i guzy.

Ból piersi przed okresem

Ból w piersiach pojawia się zwykle na kilka dni przed miesiączką jako jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Biust staje się obrzmiały i wrażliwy na dotyk, pojawiają się również dolegliwości bólowe i charakterystyczne uczucie napięcia. Objawy te mogą mieć różne natężenie – od lekkiego dyskomfortu, pojawiającego się wyłącznie przy dotyku po ciągły, intensywny ból i napięcie. Może również pojawić się dyskomfort w obrębie brodawek sutkowych. Silny ból w piersiach przed okresem stanowi podstawę do wizyty u ginekologa, który zbada gospodarkę hormonalną organizmu oraz pomoże dobrać odpowiednie środki przeciwbólowe.

Przeczytaj również:  CO JEŚĆ ABY OBNIŻYĆ CHOLESTEROL i budować lepsze nawyki żywieniowe?

Co istotne, obja ten nie musi pojawiać się przed każdym okresem – u niektórych kobiet występuje rzadko lub wcale. Cechą charakterystyczną bólu piersi przed miesiączką jest to, że trwa zwykle przez kilka dni i zanika wraz z rozpoczęciem okresu.

Ból piersi a ciąża

Ból piersi stanowi jeden z podstawowych sygnałów tego, że doszło do zapłodnienia. Przy ciąży wzrasta poziom estrogenów, co, podobnie jak podczas miesiączki, wpływa na zwiększone gromadzenie się wody w organizmie. Ponadto po zapłodnieniu w organizmie kobiety zachodzą istotne zmiany (m.in. wykształcają się kanaliki mlekowe w ramach przygotowania do laktacji), które również mogą wywoływać ból i dyskomfort w obrębie biustu.

Niektóre kobiety donoszą, że ból piersi w ciąży znacząco różni się od bólu przed okresem. Po zapłodnieniu odczuwają one uczucie wewnętrznego ciągnięcia i mrowienia, co stanowi dość specyficzny rodzaj dyskomfortu. Pojawiają się również inne dolegliwości w obrębie piersi, charakterystyczne dla wczesnych etapów ciąży.

Inne niż ból objawy ciąży związane z piersiami to:

  • wyraźne powiększenie piersi,
  • uwidocznienie się żył na powierzchni biustu,
  • uczucie ciągnięcia, mrowienia i ogólnego dyskomfortu,
  • pociemnienie brodawek sutkowych,
  • wrażliwość na dotyk.

Należy pamiętać, że organizm każdej kobiety jest inny i w inny sposób będzie przechodził zmiany hormonalne. Występowanie objawów jest kwestią całkowicie indywidualną, dlatego nie da się jednoznacznie sklasyfikować, kiedy ból w piersiach będzie świadczył o ciąży.

Kiedy pojawia się ból piersi w ciąży?

Niestety niemożliwe jest określenie, na którym etapie ból piersi w ciąży zwykle się pojawia. Wiadomo, że część kobiet w ogóle nie doświadcza dyskomfortu w obrębie biustu, a u innych z nich pojawia się wyłączenie uwidocznienie żył na powierzchni piersi i wyraźne ich powiększenie. Objawy świadczące o ciąży są więc różne dla każdej kobiety i nie sposób jednoznacznie ich zinterpretować.

Przeczytaj również:  Torbiel jajnika objawy pęknięcia — co warto wiedzieć?

Ból piersi może pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu. Dla większości kobiet jest on najbardziej dokuczliwy w pierwszym trymestrze, jednak zdarza się, że dyskomfort i tkliwość biustu towarzyszy przyszłym matkom przez cały okres ciąży.

Jak radzić sobie z bólem piersi w ciąży?

Ból piersi po zapłodnieniu, podobnie jak ból przed okresem, może być niezwykle dokuczliwy. Warto więc poznać sprawdzone sposoby na złagodzenie dolegliwości bólowych w ciąży. Większość z nich sprawdzi się również podczas karmienia piersią, które może powodować silny dyskomfort w obrębie biustu.

Środki przeciwbólowe

Jeśli ból w piersiach staje się nie do zniesienia, jedynym wyjściem mogą okazać się środki przeciwbólowe. Za jeden z najbezpieczniejszych środków przeciwbólowych dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią uważa się paracetamol. Należy jednak pamiętać o konsultacji z lekarzem oraz możliwie ograniczyć przyjmowanie leków.

Wygodny biustonosz

Podczas ciąży u wielu kobiet biust ulega powiększeniu, przez co dotychczasowe biustonosze mogą okazać się zbyt małe, uciskając piersi i potęgując ból. W zmniejszeniu bólu może więc pomóc dobór odpowiedniego biustonosza. Powinien on być wykonany z miękkiego, nieuciskającego materiału i odpowiednio dopasowany. W zależności od preferencji można wybrać biustonosz z fiszbinami lub bez nich.

Zimne i ciepłe okłady

W łagodzeniu bólu piersi pomoże kąpiel, ale również ciepłe i zimne kompresy. Warto tu sięgnąć po specjalistyczne kompresy żelowe lub okłady z lodu, które przyniosą ulgę w dolegliwościach bólowych.

Ból piersi przed okresem a ciążą – podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że ból piersi zwiastujący zapłodnienie bardzo łatwo pomylić z bólem występującym przed miesiączką. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że dolegliwości bólowe w obrębie biustu mogą świadczyć o zapłodnieniu, jedynym skutecznym sposobem na potwierdzenie ciąży jest wykonanie testu ciążowego lub wizyta u ginekologa.