Alergie skórne. Jakie występują najcześciej?

Choroby skóry takie jak alergie, rumień, zapalenie czy wypryski mogą dawać różne objawy. Warto więc potrafić je rozpoznać, aby zastosować właściwe leczenie.

Choroby skóry często można wyleczyć domowymi sposobami. Aby jednak łatwo sobie z nimi poradzić trzeba najpierw rozpoznać źródło problemu. Jakie są najczęstsze objawy alergii i jak je leczyć?

Atopowe zapalenie skóry

Do najczęstszych chorób skórnych należy atopowe zapalenie skóry. Łatwo je rozpoznać, gdyż schorzeniu temu towarzyszy bardzo uciążliwe swędzenie. Dodatkowo skóra staje się sucha, pęka i pojawiają się na niej przebarwienia. Charakterystyczny jest też obecny na skórze rumień. Co wywołuje atopowe zapalenie skóry? Zazwyczaj przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu naskórka i utrata jego naturalnej funkcji ochronnej, co powoduje podrażnienia. Za atopowe zapalenie skóry mogą też odpowiadać uwarunkowania genetyczne. Przy atopowym zapaleniu skóry występuje też reakcja alergiczna ze strony układu odpornościowego oraz produkcja czynników zapalnych. Jak załagodzić objawy atopowego zapalenia skóry? Skuteczne będą przede wszystkim odpowiednio dobrane leki i kosmetyki z emolientami w składzie. Przy atopowym zapaleniu skóry należy unikać produktów, które mają w swoim składzie konserwanty i substancje drażniące czy mocno zapachowe. Najlepsze będą kosmetyki wykonane z naturalnych składników. Pielęgnacja skóry powinna polegać przede wszystkim na tym, aby zregenerować skórę, zapobiec jej wysychaniu i pomóc w odbudowaniu naturalnej bariery ochronnej skóry. Przy atopowym zapaleniu skóry lepiej też unikać długich, gorących kąpieli i postawić na szybki prysznic. Leczenie najlepiej skonsultować z lekarzem, który wybierze najlepszą metodę leczenia. Skuteczna może się okazać np. fototerapia.

Przeczytaj również:  Czy zielona herbata jest dobra na noc?

Pokrzywka alergiczna

Bardzo często zdarza się, że na skórze pojawia się tzw. pokrzywka. Jest to bardzo swędząca wysypka skórna wywołana przez alergeny. Na skórze pojawiają się wypukłe bąble otoczone rumieniem, które szybko stają się widoczne. Pokrzywce czasami mogą towarzyszyć takie objawy jak ból głowy, biegunka, utrata apetytu, zmęczenie czy nawet gorączka. Pokrzywka pojawia się na skórze, gdy dojdzie do zetknięcia się z alergenem, którym może być np. roztocze, sierść zwierząt, żywność, pyłki kwiatów, niektóre leki czy kosmetyki. Na szczęście pokrzywka alergiczna szybko ustępuje i nie pozostawia za sobą blizn czy przebarwień. W przypadku pokrzywki przewlekłej konieczne może być leczenie przeciwhistaminowe.

Przeczytaj również:  Czym jest migrena i jak z nią walczyć?

Wyprysk łojotokowy

Do częstych schorzeń dermatologicznych należy też wyprysk łojotokowy, który powoduje łuszczące się zmiany skórne. Łojotokowe zapalenie skóry może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Przyczyną wyprusku jest nadmierne gromadzenie się łoju, co powoduje stan zapalny. Częstą przyczyną są zmiany hormonalne. Wyprysk łojotokowy to zmiana skórna przypominająca łupież. Przy nasileniu objawów na skórze pojawiają się charakterystyczne łuski w żółtym lub brązowym kolorze, otoczone przez rumień. Wyprysk łojotokowy zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia, ze skóry należy delikatnie wyczesywać złuszczający się naskórek oraz stosować kremy zmiękczające. Jeśli objawy są bardziej nasilone i uciążliwe, to warto udać się do dermatologa, który przepisze odpowiednie leki np. antybiotyki czy leki o działaniu przeciwzapalnym. Przy wyprysku łojotokowym ważna będzie też odpowiednia codzienna pielęgnacja. Należy unikać produktów, które w swoim składzie mają alkohol czy mydło, gdyż mogą one jeszcze bardziej wysuszyć skórę. Lepiej sprawdzą się więc kosmetyki delikatnie oczyszczające i nawilżające, wzbogacone np. o cynk.