Odwodniony organizm – jak temu zapobiegać?

kobieta pije wodę

Odwodnienie organizmu, niezależnie od wieku w jakim się znajdujemy, jest stanem zagrażającym naszemu życiu i zdrowiu. Zastanawiasz się jak zapobiegać tej sytuacji lub w jaki sposób ją leczyć? W poniższym artykule odpowiemy na Twoje pytania.

Ile wody powinniśmy spożywać w ciągu dnia?

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś już, że woda ma ogromne znaczenie w życiu każdego z nas. Czy pamiętasz dlaczego? Składamy się z około 70 procent z wody, jest to więc podstawowy materiał budulcowy komórek naszego organizmu, tym samym jej znaczenie dla organizmu jest ogromne. Niezależnie od tego w jakim wieku się znajdujemy – powinniśmy codziennie zapewnić naszemu organizmowi odpowiednie nawodnienie. Ile wody powinniśmy pić? Zależy to oczywiście od płci, ale i wieku w jakim się znajdujemy. Według wielu źródeł dorośli mężczyźni powinni spożywać minimum 2,5 litra wody dziennie, z kolei kobiety powinny wypijać minimum 2 litry. Dzieci, które ważą do 10 kilogramów powinny spożywać 100 ml wody na każdy kilogram swojej masy ciała. Nasze pociechy powyżej 10 kilogramów powinny wypijać co najmniej litr wody dziennie, a dodatkowo 50ml na każdy kilogram ponad wspomniane wcześniej 10 kilogramów.

Pamiętajmy jednak, że w okresie wakacyjnym, kiedy temperatury każdego dnia sięgają ponad 30 stopni Celsjusza, oraz wtedy kiedy uprawiamy sport bądź inną aktywność fizyczną – powinniśmy pić tej wody jeszcze więcej, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu

Na czym polega odwodnienie organizmu?

Odwodnienie organizmu polega na nadmiernej utracie wody i elektroników w organizmie. Doprowadzamy do niego w sytuacji, kiedy nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, szczególnie w sytuacji kiedy temperatury są bardzo wysokie lub uprawiamy aktywność fizyczną. Jest to czas, w którym do utraty nawodnienia dochodzi bardzo szybko, a my musimy z tym walczyć, aby nie dopuścić do odwodnienia.

Przeczytaj również:  Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Jakie są pierwsze objawy tego, że nasz organizm jest odwodniony? Są nimi

  • wzmożone pragnienie,
  • zawroty,
  • bóle głowy,
  • osłabienie,
  • suchość w ustach
  • przyspieszone bicie serca
  • skrajne pragnienie
  • szybki oddech

Odwodnienie organizmu oczywiście nie jest stanem, do którego dochodzi nagle i niespodziewanie. Badania naukowców określają, że do tego stanu dochodzi w sytuacji, w której niedobór wody w naszym organizmie wynosi 2 procent. Niezwykle istotne jest w takim razie jak najszybsze diagnozowanie pierwszych oznak, objawów, które są oznakami wczesnego odwodnienia. Jeżeli wykryjemy je szybko, będziemy w stanie zapobiec dalszym konsekwencjom tego stanu, który zagraża naszemu życiu i zdrowiu i może skończyć się dla nas tragicznie.

W sytuacji kiedy nie zareagujemy odpowiednio na takie objawy możemy doprowadzić do ostrego odwodnienia organizmu, który może być zagrożeniem dla naszego życia i może spowodować uszczerbek na naszym zdrowiu.

Kto jest najbardziej narażony na odwodnienie organizmu? Pierwszą grupą są oczywiście dzieci, u których utrata płynów następuje zdecydowanie szybciej niż u dorosłych. Tym samym jako ich rodzice powinniśmy przypominać naszym dzieciom o piciu wody, zbudować w nich nawyk sięgania po nią co kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Kolejną grupą wiekową, która jest szczególnie narażona na odwodnienie organizmu są seniorzy. Powodem w tym przypadku jest to, że działanie poszczególnych narządów u osób starszych jest mocno ograniczone. Do odwodnienia organizmu dochodzi również bardzo często u osób przebywających zbyt długo na słońcu lub u osób prowadzących aktywny tryb życia.

Przeczytaj również:  Jak przyspieszyć przemianę materii?

Jakie są skutki odwodnienia organizmu? Jak się pewnie domyślasz, skutki odwodnienia organizmu, niezależnie od tego w jakim wieku się znajdujemy,  mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jest nim na przykład udar słoneczny, napady padaczkowe, wstrząs krwotoczny, zaburzenia pracy nerek, zaburzenia układu nerwowego.

W jaki sposób można leczyć odwodnienie organizmu? Według wielu lekarzy pierwszym krokiem w leczeniu jest zapobieganie dalszej utraty wody z naszego organizmu, a także sukcesywne uzupełnienie zarówno wody, jak i elektrolitów. Oczywiście nie polega to na tym, aby za jednym zamachem wypić dwa czy trzy litry wody. Płyny powinny być uzupełniane stopniowo. Pamiętajmy, że do uzupełnienia płynów możemy wykorzystać nie tylko samą wodę źródlaną. Znajduje się ona również w sokach, w kawie czy herbacie, które również pomogą nam zapobiegać udowodnieniu organizmu. Pomocne okażą się również zupy, które dostarczą organizmowi niezbędne minerały i wartości odżywcze. W sytuacji kiedy doprowadzimy swój organizm do ciężkiego odwodnienia, konieczne będzie wdrożenie leczenia w szpitalu, gdzie koniecznym może się okazać dożylne podawanie glukozy. W trakcie lekkiego odwodnienia zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety warzywno-owocowej, która wbrew pozorom będzie miała bardzo mocny i pozytywny wpływ na nawodnienie naszego organizmu.

Jak widzisz woda spełnia w naszym organizmie ogromne znaczenie, a jej brak może być tragiczny w skutkach dla nas, dla naszych dzieci czy rodziców. Tym samym każdy z nas powinien mieć nawyk picia wody przez cały dzień, aby zachować zdrowie.

Polecamy: Światła w samochodzie