Bez względu na to, czy regularnie przebywasz na plaży, czy po prostu próbujesz zaczerpnąć trochę witaminy D w parku, zawsze ważne jest, aby dbać o siebie, gdy spędzasz czas na słońcu. Oznacza to nakładanie kremu z filtrem i nawadnianie organizmu, ale jeśli nie jesteś ostrożny, nawet te środki ostrożności mogą spowodować bolesne oparzenia słoneczne. Co więc zrobić, gdy tak się stanie? Nie martw się! Przeczytaj nasze domowe sposoby na oparzenia słoneczne, które przyniosą Ci ulgę wtedy, kiedy jej najbardziej potrzebujesz.
Co to jest oparzenie słoneczne?
Oparzenie słoneczne jest spowodowane przez promienie UV pochodzące ze słońca, które uszkadzają komórki skóry. Promienie te pochodzą z promieniowania ultrafioletowego A (UVA) i B (UVB) zawartego w świetle słonecznym. Gdy wystawiasz się na działanie zbyt dużej ilości promieni UVA lub UVB, Twoja skóra reaguje, aby chronić się przed uszkodzeniami, wytwarzając dodatkowy pigment (kolor) w skórze zwany melaniną. Powoduje to, że skóra wydaje się ciemniejsza lub opalona.
Kiedy występuje?
Oparzenie słoneczne może wystąpić na każdej części ciała, która jest wystawiona na działanie promieni słonecznych — nawet przez okna w samochodach! Promienie UV przechodzą przez szkło, ale mogą być rozpraszane przez cząsteczki powietrza, więc dociera do Ciebie więcej promieni UVA i UVB niż mogłoby się wydawać. Dłuższe przebywanie na słońcu również zwiększa ryzyko poparzenia.
Objawy oparzenia słonecznego
- Zaczerwienienie
- Uczucie pieczenia
- Swędzenie
- Tkliwość w dotyku
- Obrzęk skóry
- Bąble z wodą
- Ciepła skóra w miejscu poparzenia
Łagodne oparzenie słoneczne ustępuje w ciągu kilku dni. W przypadku poważnego oparzenia gojenie może trwać tygodnie lub miesiące.
Najskuteczniejsze sposoby na oparzenia słoneczne
Oparzenie słoneczne jest jednym z najczęstszych urazów. Może powodować ból i dyskomfort, a także poważne uszkodzenia skóry. Oparzenie słoneczne może również powodować złe samopoczucie — zwłaszcza jeśli doznałeś go w młodym wieku. Jeśli masz problemy ze skórą w przeszłości, możesz być bardziej narażony na raka skóry w późniejszym okresie życia. Najlepiej jest unikać oparzeń słonecznych w pierwszej kolejności! Noś krem z filtrem i odzież ochronną, gdy wychodzisz na słońce, zwłaszcza między godziną 11 a 15, kiedy promienie ultrafioletowe są najsilniejsze.
Przed wyjściem na ostre słońce stosuj krem z filtrem
Użyj kremu przeciwsłonecznego przed wyjściem na ostre słońce. Krem z filtrem powinien być nałożony 15 minut przed wyjściem na słońce. To da mu czas na wchłonięcie się w skórę, aby mógł chronić Cię przed szkodliwymi promieniami.
Żel aloesowy
Aloes, cudowna roślina, jest jednym z najpopularniejszych składników stosowanych w kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry. Jest potężnym uzdrowicielem, który może pomóc w leczeniu oparzeń słonecznych, ukąszeń owadów, a nawet oparzeń.
Wykazano, że żel tej rośliny wspomaga gojenie się ran poprzez stymulację fibroblastów (komórek tkanki łącznej) w skórze. Aloes może również pomóc zmniejszyć obrzęk, zaczerwienienie i ból związany z oparzeniami słonecznymi dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.
Aby użyć żelu aloesowego na skórę:
Delikatnie wmasuj niewielką ilość na skórę, aż do całkowitego wchłonięcia. Możesz również nakładać go bezpośrednio z samego liścia.
Olej kokosowy
Olej kokosowy jest silnym środkiem nawilżającym, który może pomóc w łagodzeniu i leczeniu oparzeń słonecznych. Jego kwasy tłuszczowe wnikają w skórę, zapewniając większe nawilżenie niż inne oleje. Kwas laurynowy w oleju kokosowym pomaga również zwalczać bakterie, co jest szczególnie pomocne dla osób o wrażliwej skórze skłonnej do infekcji.
Wykazano, że olej kokosowy jest jednym z najlepszych naturalnych sposobów leczenia oparzeń słonecznych, łagodzi suchość i podrażnienia oraz poprawia czas gojenia poprzez zmniejszenie stanu zapalnego.
Najlepiej stosować go zaraz po wyjściu ze słońca lub po wzięciu prysznica, tak szybko, jak to możliwe. Nie należy go stosować przed wyjściem na słońce, ponieważ nie zapewni on żadnej ochrony przed promieniami UV, tak jak robią to inne oleje.
Nałóż olej kokosowy bezpośrednio na skórę i delikatnie go masuj, aż do całkowitego wchłonięcia w skórę.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego to olejek eteryczny, który ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Może być stosowany w leczeniu oparzeń słonecznych, ponieważ pomaga zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk skóry.
Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na oparzenia słoneczne
Nałóż kilka kropli olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na dotknięty obszar i delikatnie masuj opuszkami palców, aż wchłonie się w skórę. Możesz również użyć wacika, aby go zastosować. Powtarzaj ten proces kilka razy dziennie, aż zauważysz poprawę swojego stanu.
Możesz również zmieszać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek.
Okłady z jogurtu
Jogurt może przynieść ulgę w objawach oparzeń słonecznych. Kwas mlekowy w jogurcie jest naturalnym środkiem złuszczającym, który złuszcza martwe komórki skóry i pomaga usunąć wierzchnią warstwę uszkodzonej skóry. Dzięki temu organizm łatwiej się leczy. Jogurt zawiera również witaminę A, która pomaga zmniejszyć stan zapalny i ukoić skórę.
Aby zrobić okład z jogurtu, nałóż grubą warstwę zwykłego jogurtu na poparzoną słońcem skórę. Przykryj ją folią lub starym ręcznikiem, a następnie pozostaw na 20 minut, po czym spłucz ciepłą wodą i osusz miękkim ręcznikiem. Powtarzaj czynność co 12 godzin, aż oparzenie zniknie.
Krem z hydrokortyzonem
Ten dostępny bez recepty krem sterydowy pomaga złagodzić swędzenie spowodowane oparzeniami słonecznymi poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Nakładaj go oszczędnie na dotknięte miejsca dwa razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. Nie stosuj kremu z hydrokortyzonem dłużej niż dwa tygodnie bez nadzoru lekarza, ponieważ może on powodować poważne skutki uboczne, jeśli jest stosowany regularnie przez dłuższy czas.
Podsumowanie
Słońce powoduje oparzenia słoneczne poprzez zwiększenie produkcji melaniny, ciemnego pigmentu, który nadaje skórze kolor. Zwiększa to ryzyko wystąpienia raka skóry i przedwczesnego starzenia się. Oparzeniom słonecznym można zapobiegać, unikając bezpośredniego działania promieni słonecznych w godzinach 10-16, szukając cienia, gdy tylko jest to możliwe, nosząc odzież ochronną i krem z filtrem SPF 30 lub wyższym i nakładając go często po pływaniu, lub spoceniu się. Dzięki powyższym sposobem unikniesz przykrych dolegliwości bólowych, a także szybciej będziecie mogli wyjść po kolejną dawkę słońca. A wy, jakie znacie inne metody na poparzenia? Podzielcie się koniecznie w komentarzach!
mOOtic,pl -