Zdarza się, że ludzie czują metaliczny smak w ustach. Takie odczucia są niezwykłe i powodują dyskomfort. Często ustępują samoistnie, ale w niektórych przypadkach utrzymują się przez długi czas. Dlatego ważne jest ustalenie przyczyny tego stanu, gdyż może on towarzyszyć poważnym chorobom, takim jak dysfunkcja nerek, cukrzyca itp.
Metaliczny smak w ustach — co to jest?
Smak jest jednym ze zmysłów człowieka, który pozwala odróżnić cechy charakterystyczne żywności, rozpoznać żywność złej jakości i cieszyć się jedzeniem. Na języku znajdują się liczne receptory i brodawki. W procesie rozpoznawania smaku biorą udział różne procesy neurologiczne i dlatego może on być zaburzony. Na odczuwanie smaku wpływa również zapach, tekstura i temperatura jedzenia lub napoju. Mogą być inaczej postrzegane wraz ze zmianami w diecie, problemami zdrowotnymi lub innymi czynnikami.
Pojawienie się smaku metalicznego jest spowodowane jednoczesnym złożonym działaniem kilku substancji na receptory węchowe. Czasami charakteryzuje się jako stan krótkotrwały, ale może też utrzymywać się przez długi czas.
Dlaczego występuje metaliczny smak w ustach?
Co oznacza metaliczny smak w ustach? Przyjrzyjmy się przyczynom tego nieprzyjemnego objawu. Czynniki, które mogą powodować problem to:
- Przyjmowanie niektórych leków. Niektóre leki mają metaliczny smak w ustach na swojej liście możliwych skutków ubocznych. Obserwuje się to również w przypadku leków z zakresu radioterapii i chemioterapii stosowanych w leczeniu nowotworów. Przyjmowanie witamin zawierających metale ciężkie (miedź, cynk czy chrom) również może wywołać niepożądane objawy.
- Metalowe struktury w jamie ustnej. Jeśli w jamie ustnej znajdują się korony z różnych rodzajów metalu, jedna z nich może się utlenić. Pacjent doświadcza wówczas drętwienia języka, a także odczuwa kwaśny, metaliczny posmak.
- Elektroniczne papierosy. Są one często stosowane przez kobiety i mężczyzn jako metoda odstawienia nikotyny. Podczas palenia, para jest uwalniana przez specjalne urządzenie. Jeśli urządzenie jest słabej jakości, może pojawić się metaliczny smak.
- Picie wody z kranu. Jeśli pijemy wodę z kranu bez użycia filtra, czasem w organizmie pojawiają się zaburzenia, w tym omawiany objaw.
- Aluminiowe naczynia kuchenne. Po posiłkach w nich gotowanych może być zaburzone odczuwanie smaku.
Ten niepożądany objaw obserwuje się czasem także w ciąży. Kobiety zauważają go w pierwszym trymestrze. Do połowy drugiego trymestru wracają normalne odczucia smakowe. Problem mogą sprowokować także zaburzenia hormonalne, które mogą wystąpić nie tylko u kobiet w ciąży, ale także u nastolatek.
Jeśli po jedzeniu odczuwa się nieprzyjemny smak, warto przeanalizować bilans swojej diety. Nadużywanie produktów zawierających dużo żelaza lub przedawkowanie suplementów diety często prowadzi do pojawienia się metalicznego smaku w ustach
Diagnozowanie problemu
Utrzymujący się metaliczny smak w ustach, który nie jest spowodowany piciem wody złej jakości lub niektórymi pokarmami, wymaga wizyty u lekarza. W pierwszej kolejności zalecana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W razie potrzeby można skierować na dalsze badania do dentysty, endokrynologa, ginekologa lub neurologa. Aby dowiedzieć się, dlaczego występuje smak metalu, lekarz najpierw przeprowadza wywiad medyczny i bada uszy, nos i gardło. Zapyta on o warunki pracy, przyjmowane leki i inne możliwe czynniki prowokujące.
W niektórych przypadkach lekarz może również wykonać test wrażliwości na różne części języka. W celu analizy nieprawidłowości, pacjentowi podaje się różne pokarmy — sól, cukier lub kwas cytrynowy. Czasami przepisywane są badania krwi i moczu. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego wskazane może być wykonanie gastroskopii lub analizy mikroflory jelitowej. Dopiero po dokładnej diagnozie lekarz może powiedzieć, co zrobić, aby wyeliminować nieprzyjemne objawy.
Jak tymczasowo wyeliminować metaliczny smak?
Silny metaliczny smak można złagodzić, stosując się do pewnych zaleceń:
- Często płucz usta zakwaszoną wodą;
- Zadbaj o swoją jamę ustną i usta za pomocą nici dentystycznej;
- Wypij kilka szklanek wody;
- Wypij herbatę z cynamonem, kardamonem lub imbirem;
- Żuj gumę bez cukru lub miętówki.
Jeśli tymczasowe środki nie pomagają, a metaliczny smak utrzymuje się przez długi czas, warto zwrócić się o pomoc.
Jak leczy się patologię?
Na sukces leczenia wpływa prawidłowe określenie przyczyny nieprzyjemnego objawu. Wyeliminowanie różnych chorób zakaźnych i utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej może pomóc w zapobieganiu lub wyeliminowaniu metalowego posmaku. Jeśli jakiś lek prowokuje problem, lekarz go zastąpi. Zatrucie solami metali ciężkich wymaga hospitalizacji.
Jak leczyć inne patologie, które powodują metalowy smak w ustach, doradzi specjalista. Leczenie się na własną rękę jest niebezpieczne. Jeśli nie ma innych objawów, najprawdopodobniej jest to spowodowane złą dietą. Konieczne jest wykluczenie potraw wędzonych, tłustych i pikantnych. Koniec ze złymi nawykami. Zamiast wody mineralnej lepiej pić wodę oczyszczoną. Dieta powinna zawierać pokarmy zawierające żelazo, witaminę B12, kwas foliowy.
mOOtic,pl -