Jak przyspieszyć przemianę materii?

jak przyspieszyć przemianę materii

Masz już dość dodatkowych kilogramów i szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci przyspieszyć przemianę materii? Wszystkie dotychczasowe próby były nieskuteczne? W poniższym artykule przedstawimy Ci kilka propozycji, które mogą Ci pomóc!

Problem nadwagi i otyłości w Polsce

Z roku na rok w Polsce pogłębia się problem związany z odsetkiem społeczeństwa, które cierpi na nadwagę lub otyłość. Niestety problem ten coraz częściej dotyczy również dzieci. Zastanawiasz się z czego to wynika? Rozpoczynając od dzieci, problem pojawia się między innymi poprzez ich nawyki żywieniowe związane z tym jakie jedzenie zapewniają im rodzice. Niestety bardzo często zamiast diety bogatej w owoce czy warzywa, dzieci jedzą na przykład frytki czy smażone w równie głębokim tłuszczu nugettsy. Co więcej, problem zarówno w kontekście dzieci jak i dorosłych jest bardzo szybki i łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju fastfoodów. Szczególnie kiedy mieszkamy w większym mieście, na każdej ulicy znajdziemy za pewne co najmniej kilka tego typu lokali, które serwują na przykład kebaby, pizzę, burgery czy skrzydełka z kurczaka. Wszystkie te potrawy są przepyszne i dla wielu z nas w zasadzie są to ulubione dania. Niestety jak się pewnie wszyscy domyślamy, są one również bardzo kaloryczne. W zasadzie jeden taki posiłek może wypełnić całość, albo przynajmniej zdecydowaną większość naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Pojawiając się w takich lokalach kilka razy w tygodni – prawdopodobnie niemożliwe będzie utrzymanie wagi, a będzie ona sukcesywnie rosła i pogłębiała nasz problem związany z otyłością lub nadwagą.

Kiedy chudniemy a kiedy przybieramy na wadzę?

Bezapelacyjnie jedzenie samych fastfoodów nie jest zdrowe, jednak zjedzenie jednego kebaba w tygodniu wcale nie musi sprawić, że automatycznie przytyjemy o dodatkowy kilogram. Od czego w takim razie to zależy? O tym, czy będziesz chudł, utrzymywał wagę czy będziesz na niej przybierał – decyduje ilość kalorii, którą przyswajasz w ciągu całego dnia. Każdy z nas może mieć w tym przypadku inne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Zależy ono oczywiście od naszej obecnego wagi, od wzrostu, wieku oraz poziomu aktywności fizycznej. Aktywność fizyczna oczywiście pozwala nam na zbudowanie większego deficytu kalorycznego, który albo pozwoli nam więcej zjeść albo będzie idealnym czynnikiem, który pozwoli nam rozpocząć proces odchudzania.

Przeczytaj również:  CO JEŚĆ ABY OBNIŻYĆ CHOLESTEROL i budować lepsze nawyki żywieniowe?

Co ciekawe, chudnąć możesz bez wprowadzenia aktywności fizycznej. To na pewno świetna informacja dla osób, które zwyczajnie nie lubią biegać lub nie mają czasu na to aby wykonywać inne ćwiczenia czy uprawiać jakiś sport. Do odchudzania w zupełności wystarczy spożywać mniej kalorii niż wynika to z naszego dziennego zapotrzebowania. W początkowej fazie wystarczy jak odejmiemy od tego dziennego zapotrzebowania około 200kcal. Jeżeli nie wiesz w jaki sposób obliczyć to dzienne zapotrzebowanie, możesz wykorzystać kalkulatory dostępne w Internecie.

Czy da się przyspieszyć przemianę materii?

Mimo, że aktywność fizyczna nie jest warunkiem koniecznym do tego aby schudnąć, zdecydowanie pomaga w tym procesie. Według wielu badań to właśnie aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na naszą przemianę materii. Szczególnie chodzi tutaj o ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy aerobik. Zalecane jest stosunkowe progressowanie w treningach i zastosowanie minimum 2-3 treningów tygodniowo, które powinny zajmować około 30 minut. Wybór konkretnego treningu zależy oczywiście od osobistych preferencji, ale też i poziomu zaawansowania oraz wieku. Warto znaleźć taką formę aktywności, która będzie sprawiała nam przyjemność. W takiej sytuacji łatwiej będzie nam utrzymać regularność, a to dzięki niej skutecznie przyspieszymy przemianę materii i rozpoczniemy proces odchudzania. Warto również rozpocząć od nieco lżejszej formy treningu. Na przykład bieganie dla wielu z nas będzie dużym wyzwaniem, gdzie niepowodzenie odstraszy nas od dalszych prób.

Przeczytaj również:  Czy niski hematokryt w ciąży jest groźny?

Od jakiej aktywności fizycznej warto zacząć?

Jazda na rowerze jest formą aktywności, która zalecana jest tak na prawdę wszystkim, niezależnie od wieku. Co ciekawe, zalecana jest również osobom będącym na emeryturze oraz jest formą rehabilitacji dla osób po wypadkach lub operacjach. Jazda na rowerze to połączenie przyjemnego z pożytecznym. traktujemy ją nie tylko jako samą aktywność, ale również jako rozrywkę. Rower daje nam wolność i pozwala dotrzeć tam gdzie nie bylibyśmy w stanie dojechać samochodem. Możemy na przykład wybrać się na wycieczkę do lasu, gdzie spędzimy nieco czasu z naturą. Jazda na rowerze może być więc połączeniem spalania kalorii ze zwiedzaniem i cieszeniem się piękną pogodą. Co więcej, w obliczu szalejącej inflacji i ogromnych cen paliw – wiele osób przesiada się z samochodu właśnie na rower i to on staje się głównym środkiem transportu.

Nie zapomnij o piciu wody!

Rekomenduje się, że każda dorosła osoba potrzebuje około 35ml na każdy kilogram masy ciała. Picie wody również ma pozytywny wpływ na przyspieszenie przemiany materii. Nie bez powodu jest to jeden z podstawowych elementów każdej diety. Warto trzymać przy sobie w ciągu dnia butelkę, dzięki czemu nie będziemy o tym zapominać.