Czy pierwszy raz boli?

czy pierwszy raz boli?

Osoby, które nie uprawiały wcześniej seksu, a w najbliższym czasie planują rozpocząć współżycie, mogą zastanawiać się, czy pierwszy raz boli. Jest to temat nierzadko poruszany na licznych portalach i forach, jednak odpowiedź na to pytanie wciąż dla wielu pozostaje niejasna. Inicjacja seksualna jest niezwykle ważna, zwłaszcza dla osób dojrzewających, ponieważ będzie rzutować na ich przyszłe doświadczenia.

Dlaczego obawiamy się, że pierwszy raz będzie bolesny?

Filmy, seriale i inne dzieła sztuki najczęściej prezentują intymne zbliżenia w sposób wyidealizowany, pełen zmysłowości i napięcia, przez co niektórzy mogą być zaskoczeni, a nawet rozczarowani rzeczywistością. Po sieci krążą zapytania o to, czy 1 raz boli i czy da się przed tym ustrzec, a nieświadomość, co do tego, jak może wyglądać inicjacja, sprawia, że poszczególne osoby zaczynają niepotrzebnie panikować. Niejednokrotnie ich strach i obawy wynikają z braku jasnego określenia, z jakiego rodzaju dyskomfortem przyjdzie (być może) im się mierzyć.

Z czym wiąże się utrata dziewictwa?

Na temat dziewictwa krąży całe mnóstwo mitów, z którymi należy raz na zawsze się rozprawić. Oto niektóre z nich:

  • chłopcy tracą dziewictwo wcześniej od dziewcząt
  • o utracie dziewictwa decyduje zerwanie błony dziewiczej
  • pierwszy raz zawsze jest bolesny.

Idąc po kolei, należy podkreślić, że moment utraty dziewictwa jest kwestią indywidualną u każdej osoby i będzie się objawiał inaczej u obydwu płci. Chłopcy, jak i dziewczęta, mogą przejść inicjację poprzez stosunek seksualny (niekoniecznie penetrację!), ale i masturbację. Nie ma jednak konkretnego czynnika decydującego o tym, że ktoś przestaje być dziewicą. Co więcej, zerwanie błony u kobiety wcale nie musi oznaczać, iż rozpoczęła ona współżycie, ponieważ mechaniczna bariera będąca fałdem śluzówki może pęknąć także podczas intensywnych ćwiczeń. Niektóre z pań mogą nawet nie wiedzieć, że przypadkiem doszło do uszkodzenia błony, a sam ten fakt może nam już sporo powiedzieć o tym, czy pierwszy raz zawsze boli.

Czy utrata dziewictwa boli?

U mężczyzn utrata dziewictwa z zasady nie jest bolesna. Napletka nie ochrania żadna dodatkowa błona, a duża ilość receptorów dotyku na skórze penisa sprawia, że odczuwają oni przyjemność, która wpływa na zmniejszone odczuwanie stresu. Jeżeli jednak któryś z panów boryka się z bólem podczas stosunku, w grę wchodzić może stulejka, czyli schorzenie polegające na niemożności całkowitego wyprowadzenia napletka z żołędzi prącia. Swoje obawy w takim wypadku warto skonsultować z urologiem.

Przeczytaj również:  Czy niski hematokryt w ciąży jest groźny?

Nieco inaczej sprawa przedstawia się u płci pięknej, której przedstawicielki mogą obawiać się, czy pierwszy seks boli. Tak, jak zostało już napisane, w przypadku kiedy do zerwania błony dojdzie dużo wcześniej, inicjacja połączona z penetracją powinna przebiegać bez większych przeszkód. W innym wypadku wszystko będzie zależało od kształtu i grubości warstwy ochronnej, a także odporności konkretnej osoby na umiarkowanie silny nacisk. Jeżeli mowa jest o zwartej, pełnej błonie, może ona odrobinę uprzykrzyć pierwszy raz. Ból w tym wypadku bywa odczuwalny, a nawet dokuczliwy. Im szersza i trwalsza błona, tym trudniej jest się przez nią przebić, co niejednokrotnie wywołuje u kobiet duży dyskomfort.

Jak przebiega zerwanie błony dziewiczej?

Zastanawiając się, czy utrata dziewictwa boli, należy przede wszystkim skupić się na aspekcie przerywania błony. Podczas penetracji męski członek przebija się przez zasłonę, co u niektórych kobiet wywołuje niepożądane dolegliwości. Zwłaszcza szczególnie wrażliwe panie mogą początkowo nie znieść silnego nacisku, dlatego próbę przerwania fałdy trzeba niejednokrotnie powtarzać. Próg bólu zależy u każdego od indywidualnych czynników i zwykle waha się pomiędzy nieznacznym uczuciem podobnym do ukłucia się, a piekącym rwaniem w pobliżu dróg rodnych. Choć na grubość błony, która zwykle determinuje poziom trudności, nie ma się wpływu, to istnieją pewne metody, by zminimalizować ewentualne nieprzyjemności.

Co robić, by pierwszy raz nie bolał?

Skoro już wiadomo, że inicjacja seksualna, a konkretnie moment zerwania błony dziewiczej może wywołać negatywne fizyczne odczucia, trzeba zastanowić się, co zrobić, żeby pierwszy raz nie bolał. Czy jest to w ogóle możliwe? Cóż, z pewnością u niektórych nie będzie to problemem. W ogromnej części przypadków wystarczy wprawienie partnerki w odpowiedni nastrój, tak, by podczas seksu czuła się ona swobodnie oraz bezpiecznie. Zmniejszy to jej dyskomfort i pozwoli skupić się na przyjemności. U większości kobiet przebicie błony będzie trwało jedynie kilka sekund, dlatego ból szybko minie, a jeśli warstwa ochronna należała do cienkich lub była wcześniej uszkodzona, może on być nawet niezauważalny. Aby jednak mieć gwarancję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a nieprzyjemności zostaną ograniczone do minimum, warto się do pierwszego seksu dobrze przygotować.

Przeczytaj również:  CO JEŚĆ ABY OBNIŻYĆ CHOLESTEROL i budować lepsze nawyki żywieniowe?

Jak przygotować się do pierwszego seksu?

O tym, jak przygotować się do pierwszego razu, zwłaszcza pod kątem tego, by nie był on bolesny, dałoby się napisać odrębny poradnik, jednak istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, za którymi mogą podążać osoby mające swoją inicjację seksualną jeszcze przed sobą. Będą one wyjątkowo pomocne dla tych, którzy wciąż martwią się o to, czy pierwszy raz boli.

Powinny one pamiętać w szczególności o:

  • doborze odpowiedniego miejsca i czasu
  • szczerej rozmowie z partnerem na temat swoich oczekiwań i wątpliwości
  • zabezpieczeniu przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową
  • lubrykantach i żelach intymnych mogących zmniejszyć dyskomfort podczas penetracji.

Chociaż wydaje się, że wybór miejsca i czasu ma drugorzędne znaczenie, są to jedne z ważniejszych elementów przygotowań. By poczuć się komfortowo, trzeba zadbać o odpowiednią prywatność, z pewnością nie zaszkodzi też romantyczna atmosfera i przestrzeń umożliwiająca swobodne poruszanie się. Istotny jest też czas, ponieważ obydwie osoby powinny w równym stopniu chcieć uprawiać seks i czuć się na to gotoweZabezpieczenie z kolei pozwoli nie martwić się o nieplanowane zajście w ciążę lub złapanie choroby wenerycznej. Na sam koniec warto pomyśleć o specyfikach ułatwiających poślizg i nawilżających pochwę, dzięki czemu członek sprawniej porusza się wewnątrz niej. Zminimalizowanie uczucia tarcia spotęguje doznania i oszczędzi partnerce dodatkowych trudności.

Podsumowując, u niektórych osób pierwszy raz wiązać się będzie z bólem towarzyszącym przerywaniu błony dziewiczej, lecz uczucie to da się zlikwidować lub przynajmniej ograniczyć, dbając o odpowiednią atmosferę oraz wykorzystując środki poprawiające nawilżenie. Warto przy tym pamiętać o doborze najdogodniejszej pozycji, która pozwoli partnerce swobodnie unieść biodra.