Prawidłowy rozwój dziecka – ile powinno przybierać niemowlę?

ile powinno przybierać niemowlę; waga dziecka; ile powinien przybierać noworodek; przybieranie na wadze noworodka; przyrost wagi

Prawidłowa ocena stanu zdrowia noworodka wymaga kontroli kilku podstawowych parametrów, dzięki którym możliwa jest ocena tego czy dziecko prawidłowo się rozwija. Jednym z podstawowych kryteriów, na które trzeba zwrócić uwagę będzie waga dziecka. To w jaki sposób dziecko przybiera na wadze ma kluczowe znaczenie i pozwala ocenić prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego zajmując się tym tematem postaramy się przedstawić jak powinna prawidłowo kształtować się waga dziecka, w jaki sposób dziecko powinno przybierać w stosunku do swojego wieku.

Jak kształtuje się waga noworodków?

W medycynie przyjmuje się, że optymalna waga ciała noworodka powinna być na poziomie około 3,2 – 3,5 kg. Tak kształtuje się waga optymalna do porodu, odpowiednia ze względu na jego przebieg jak i to, by dziecko było już prawidłowo rozwinięte. Jednocześnie jednak większość zdrowych dzieci rodzi się w przedziale między 2,8 – 3,8 kg. Jeśli dziecko rodzi się w terminie to waga poniże 2,5 kg powinna być niepokojąca.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze także to, że waga dziecka uzależniona jest również od innych czynników. Zazwyczaj dziewczynki są lżejsze niż chłopcy, dzieci z ciąży mnogiej ważą mniej. Na wagę dziecka wpływać będzie genetyka, istotne znaczenie może mieć cukrzyca ciążowa. Wszelkie używki w trakcie ciąży wpływać będą na rozwój dziecka i mogą powodować niższa masę ciała.

Co ma wpływ na przyrost wagi u niemowlaka?

Na wagę dziecka wpływ ma wiele czynników, w tym predyspozycje genetyczne, jednak nie można zapominać, że kluczowe znaczenie ma to jak wygląda odżywianie dziecka. Pierwsze dni po porodzie to czas, gdy dziecko traci na wadze. To naturalne zjawisko, które nie powinno budzić niepokoju, jeśli ta utrata nie jest zbyt duża. Zakłada się, że utrata do 10% wagi porodowej w trzeciej dobie życia nie powinna niepokoić. Przy karmieniu naturalnym ta utrata powinna być mniejsza niż przy karmieniu butelką.

Właściwe przybieranie na wadze noworodka jest uzależnione także od jego wypoczynku. Dobry sen to nie tylko powrót do sił, ale również czynnik, który może przyspieszać wzrost masy. Na prawidłowe przybieranie na wadze noworodka wpływ może mieć również wychodzenie z dzieckiem na spacery. Świetnym przykładem są dzieci urodzone w miesiącach letnich, które więcej przebywają na świeżym powietrzu, a to sprawia, że mogą szybciej rosnąć.

Kontrola prawidłowego przybierania na wadze

W związku z tym, że przyrost wagi jest uzależniony od wielu czynników trzeba mieć na uwadze to, by w miarę możliwość dość regularnie ważyć dziecko, by kontrolować jak dziecko przybiera na wadze. Chcąc dokonywać pomiarów, które będą wiarygodne powinno sie zastosować do ważenia specjalnie przygotowanej wagi niemowlęcej, która wykazuje dużą czułość i dzięki temu ważenie dziecka daje wymierny wynik.

Korzystanie z wagi nie stanowi problemu, każdy poradzi sobie z obsługą takiego urządzenia. Wystarczy zadbać o postawienie wagi na równym podłożu, potem położyć na niej nagie dziecko asekurujące je, ale nie dociskając. Jeśli dziecko ważone jest w ubraniu to po ważeniu należy je zdjąć, zważyć i odjąć od wyniku.

Ile dziecko powinno ważyć – co brać pod uwagę?

Wiedząc już co wpływa na wagę dziecka oraz jak powinno sie je zważyć trzeba również wiedzieć ile dziecko powinno przybierać. Można się tego dowiedzieć z przedziałów wagowych dopasowanych do wieku dziecka bądź z siatek centylowych oraz tak zwanych wartości optymalnych.

Jak dziecko powinno przybierać na wadze?

Jeśli chodzi o to ile powinien przybierać noworodek zacząć należy od pierwszych miesięcy życia, gdy dziecko powinno przybierać w graniach 150-200 gram na tydzień. Jeśli przybieranie na wadze noworodka będzie mieścić się w tych granicach można stwierdzić, że jest to prawidłowy zakres. Po ukończeniu 4 miesiąca życia wartość spada do zakresu 90-150 gram na tydzień. W drugiej połowie pierwszego roku życia, gdy dieta jest uzupełniana o kolejne produkty, a spada ilość spożywanego mleka waga powinna rosnąć w przedziale 50-80 gram na tydzień.

Jeśli przyjąć wartości procentowe waga dziecka powinna się podwoić po upływie około pół roku, potroić po roku od narodzin. Właściwy wzrost masy będzie miał również wpływ na inne aspekty rozwoju dziecka, dlatego warto mieć to na uwadze i kontrolować stan wagi ciała, by wiedzieć czy dziecko prawidłowo się rozwija.

Zaburzenia w przybieraniu na wadze

Przedstawione informacje odnoszą się do tego jak powinien wyglądać przyrost wagi u noworodka, natomiast są to wartości orientacyjne. Trzeba mieć na uwadze sytuacje w jakiej znajduje się dziecko, ponieważ istnieją różne sytuacje, w których może dochodzić do zaburzeń w przybieraniu na wadze i dziecko nie zmieści się w określonych granicach. Jednocześnie trzeba uwzględniać to co zaprezentuje siatka centylowa. Tam za wartości granice określa się jako minimum 3-10 centy i maksimum 90-97 centyl. Jeśli waga będzie wykraczać poza te normy będzie sie można bliżej zainteresować się tym dlaczego tak się dzieje i co ewentualnie przebiega nie tak w rozwoju dziecka. Ewentualne zbyt wolne przybieranie na wadze może zwiastować problemy z anemią, alergią pokarmową czy nawet wadą serca, dlatego nie można tego problemu ignorować, ale też nie ma sensu go wyolbrzymiać.

Niekiedy rodzice mają tendencję do przesadzania i wyolbrzymiania problemów z maluszkami. Nie ma to sensu, trzeba oczywiście kontrolować dziecko, jego wagę, ale jednocześnie ewentualne wykraczanie poza normy nie powinny być wyolbrzymiane, warto pamiętać też, że każde dziecko ma swoją drogę rozwoju, która może delikatnie odbierać go przyjętych ogólnych reguł.