Torbiel jajnika może pojawić się u każdej kobiety, niezależnie od jej wieku. Zazwyczaj jest to niegroźna zmiana w postaci niewielkich cyst. Niezależnie od skali problemu należy wykonywać regularne badania kontrolne. Torbiel jajnika objawy pęknięcia może dawać różne. Jak rozpoznać obecność cyst w narządach rodnych? Jakie są najczęstsze przyczyny występowania torbieli? Jak skutecznie je leczyć?
Czym jest torbiel jajnika?
Torbiel jajnika nazywana jest cystą. Jest to przeważnie niegroźna zmiana, którą mimo wszystko warto regularnie kontrolować. Torbiel wypełniona jest płynem. Te zmiany, które składają się z innych tkanek, mogą być niebezpieczne. Cysty są różnej wielkości i często się powiększają. Mogą pojawić się w środku lub na zewnątrz jajnika. Zmiany przeważnie nie powodują bólu. Jeśli chodzi o torbiel jajnika objawy pęknięcia to przede wszystkim mocny ból. Żeby określić poziom zagrożenia, warto poznać podział torbieli jajników.
Jeśli chodzi o torbiel jajnika, może być ona wypełniona płynem, krwią lub komórkami.
Torbiel jajnika — objawy występowania
Jeśli chodzi o objawy, które świadczą o obecności torbieli jajnika, mogą być one bardzo różne. Czasami kobieta, u której pojawią się cysty, zupełnie nie odczuwa żadnych dolegliwości. Ponadto niektóre cysty znikają samoistnie, a osoba, u której występuje zmiana, nawet o tym nie wie. Jednak bywa, że torbiel jajnika objawy daje odczuwalne. Należą do nich między innymi:
- ból — silne dolegliwości bólowe odczuwalne są szczególnie przy zmianach wypełnionych krwią lub tkankami.
- zaparcia — zaparcia i kolki to jeden z objawów, sugerujący o obecności torbieli jajnika.
- nieregularny cykl — zmiana na jajniku może bardzo rozregulować cykl i zatrzymać uwalnianie się komórek jajowych.
- ból podczas stosunku — jeden z częstych objawów występowania torbieli jajnika. Kobieta odczuwa tępy ból, który zazwyczaj promieniuje na jedną stronę.
- plamienia — występują zazwyczaj nieregularnie i w różnych momentach cyklu. Mogą być lekkie lub bardziej intensywne.
Torbiel jajnika objawy pęknięcia
Najczęściej odczuwalnymi objawami pęknięcia torbieli jajnika jest silny ból. Dodatkowo może wystąpić gorączka i dreszcze. Kobiety często skarżą się na nudności, czasami dochodzi do wymiotów.
Czynnościowa torbiel jajnika — objawy pęknięcia
Czynnościowe torbiele jajnika powstają w okresie dojrzewania lub u kobiet w czasie rozrodczym. Najczęściej powodują je zmiany i wahania hormonalne. W pęcherzyku Graafa dojrzewają komórki jajowe. W momencie owulacji pęcherzyk pęka i uwalnia je. Bywa tak, że problemy hormonalne powstrzymują zatrzymanie komórki jajowej wewnątrz jajnika. W efekcie pęcherzyk Graafa rośnie i zmienia się w torbiel.
Czynnościowa torbiel jajnika objawy pęknięcia daje rzadko, ponieważ zazwyczaj nie dochodzi do niego. Przeważnie tego typu cysty znikają po kilku miesiącach, kiedy hormony się ustabilizują. Jeśli jednak kobieta ma problem z gospodarką hormonalną, warto udać się do specjalisty, który wypisze środki antykoncepcyjne. W tym przypadku będą one środkiem, który spowoduje wchłonięcie się cysty.
Endometroidalna torbiel jajnika — objawy pęknięcia
Bardzo często kobiety chorują na endometriozę. Jest to choroba, która powoduje problemy z endometrium, które odkleja się, a następnie przenosi w dowolne miejsce w organizmie. Przerzuty bardzo często występują na narządach płciowych. Jednak problem torbieli endometroidalnych nie dotyczy jedynie kobiet chorych na endometriozę.
Jeśli chodzi o endometroidalną torbiel jajnika objawy pęknięcia mogą być bardzo poważne. Tego typu zmiany najczęściej wypełnione są krwią, stąd nazywa się je czekoladowymi. Dlaczego pęknięcie stanowi zagrożenie dla organizmu? Ponieważ w przypadku rozlania się krwi do otrzewnej może dojść do jej zapalenia. Jest to stan, który zagraża życiu kobiety.
Dermatoidalna torbiel jajnika — objawy pęknięcia
Dermatoidalna torbiel jajnika to najpoważniejsza z tego typu zmian. Nazywa się je skórzastymi, a ich zawartość może być bardzo różna. Zazwyczaj wypełniają je włosy, paznokcie, zęby lub tkanka kostna. Nie należy takiej zmiany lekceważyć, a konieczne jest jej szybkie usunięcie. Taką zmianę można zlikwidować, jedynie wykonując operację chirurgiczną.
Pęknięcie torbieli dermatoidalnej najczęściej skutkuje wystąpieniem gorączki i dreszczy. Ponadto występuje silny ból brzucha i napięcie mięśniowe.
Leczenie torbieli jajnika
Leczenie torbieli jajnika jest zależne od konkretnej zmiany. Specjaliści zazwyczaj zalecają terapię hormonalną. W trakcie zażywania środków antykoncepcyjnych normuje się cykl, a cysty się wchłaniają. Jednak pomimo brania tabletek, należy regularnie sprawdzać wielkość torbieli.
W przypadku torbieli endometroidalnej terapia hormonalna również przynosi efekty, jednak należy pamiętać, że tego typu zmiana jest znacznie bardziej niebezpieczna i w przypadku braku rezultatów zażywania hormonów należy usunąć ją operacyjnie.
Dermatoidalna torbiel jajnika objawy pęknięcia daje bardzo poważne. W takim przypadku kobieta narażona jest na utratę życia. Dlatego po zdiagnozowaniu torbieli skórzastej należy wykonać operację chirurgiczną, podczas której zmiana zostanie usunięta.
mOOtic,pl -