Nieznośnie brzęczące nad głową komary i swędzące całymi dniami ślady po ugryzieniach potrafią zepsuć nawet najprzyjemniejszy wypad w plener. Co gorsza, latem atakują nas również w domach, ogrodach i na balkonach. Czego nie lubią komary? Domowe sposoby na pozbycie się ich z własnej przestrzeni są naprawdę skuteczne. Poznaj kilka z najczęściej polecanych.
Domowe sposoby na komary – jak ich do siebie nie zwabić?
Czego nie lubią komary? Domowe sposoby na pozbycie się uprzykrzających życie owadów powinna otwierać metoda na to, jak ich do siebie nie zwabić. To, że komary znajdują nas z tak wielką łatwością wynika z ich dwóch umiejętności:
- Po pierwsze, komary z dużych odległości wyczuwają charakterystyczny zapach ludzkiej skóry.
- Po drugie, korzystają ze swoistego systemu termodetekcji, wyczuwając ciepłotę ludzkiego ciała.
Latem, w okresie ich największej aktywności, dobrym sposobem na skuteczne zmylenie bzyczącego przeciwnika, będzie częste mycie całego ciała i stosowanie dobrych antyperspirantów. Dzięki temu naturalny zapach skóry będzie mniej wyczuwalny. Pozwoli to uniknąć zwabienia nie tylko komarów, ale również much i meszek.
Potwierdzono również, że komary częściej wybierają osoby w ciemnych ubraniach. Wynika to z faktu, że w słoneczne dni ciemna odzież słabo odbija promienie słoneczne i nagrzewa się, ułatwiając komarom skorzystanie z systemu wykrywania obiektów o wyższej temperaturze. Chcąc ich uniknąć, lepiej wybrać ubrania w jasnych kolorach.
Czego nie lubią komary – susza i słońce
Domowe sposoby na komary pozwalają z jednej strony na ich unikanie, z drugiej zaś – eliminację. Wiadomo, że najczęściej zostajemy pogryzieni przez komary w miejscach ich naturalnego występowania:
- nad stawami, jeziorami i innymi zbiornikami wodnymi;
- na podmokłych łąkach i w pobliżu rowów melioracyjnych;
- w zacienionych częściach parków i ogrodów, w pobliżu gęstych krzaków i zarośli;
- w lasach, zwłaszcza liściastych.
Cykl życiowy komara wymaga od samic składania jaj w miejscach wilgotnych i zacienionych, ponieważ wykluwające się larwy źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie. Z tego względu komary unikają pełnego słońca i odkrytych przestrzeni, gromadząc się raczej w pobliżu zarośli i cieków wodnych. Aby uniknąć ugryzień, konieczne jest omijanie naturalnych siedlisk komarów.
Ważne jest również sprawdzenie, czy w pobliżu domu nie ma miejsca, które komary mogłyby sobie szczególnie upodobać. Niedrożne, zasypane liśćmi rynny, studzienki odpływowe, dawno nie czyszczone rowy melioracyjne, a nawet ogrodowe oczka wodne, mogą stać się miejscem wylęgu kolejnych pokoleń owadów. Warto zadbać o ich eliminację, regularnie czyszcząc rynny i wszelkie odpływy, a do oczek wodnych wprowadzając ryby, które skutecznie zajmą się populacją komarów.
Domowe sposoby, aby komary nie dostały się do mieszkania
Do istotnych sposobów na uniknięcie bzyczenia komarów we własnym domu, jest uniemożliwienie im sforsowania okien i otworów wentylacyjnych. Skutecznym, a do tego niedrogim sposobem na usunięcie zagrożenia, jest montaż moskitier we wszystkich oknach, które są otwierane. Drobna siatka moskitiery powstrzyma owady, nie uniemożliwi jednak swobodnej cyrkulacji powietrza. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie filtry i kratki zabezpieczające otwory wentylacyjne.
Domowe sposoby na eliminację komarów – terpentyna
Czego nie lubią komary? Z całą pewnością terpentyny.
Terpentyna to środek stosowany tradycyjnie do usuwania moli. Ma nieprzyjemny zapach, który dla komarów okazuje się śmiertelny. Aby pozbyć się w ten sposób owadów z pomieszczenia, wystarczy nalać nieco terpentyny na spodek i pozostawić go w pomieszczeniu na około pól godziny. W tym czasie wszystkie drzwi i okna w pokoju powinny być zamknięte. Po upływie wymaganego czasu można wejść i pozamiatać martwe komary z podłogi. Trzeba również koniecznie dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.
Domowe sposoby na odstraszanie komarów – olejki eteryczne
Komary są bardzo wrażliwe na zapachy. Tak, jak wabi je zapach ludzkiego ciała, tak odstraszająco działają inne wonie. Do zapachów, których komary nie tolerują, należą między innymi olejki eteryczne:
- rozmarynowy,
- cedrowy,
- lawendowy,
- bazyliowy,
- cytrynowy oraz z trawy cytrynowej.
Aby nie dopuścić do pojawienia się komarów w mieszkaniu, warto umieścić w różnych jego miejscach spodeczki z kilkoma kroplami olejku. Jeszcze skuteczniejsze będzie zastosowanie zapachowego kominka na świeczki do podgrzewaczy. Dzięki wysokiej temperaturze, zapach będzie się roznosił po całym mieszkaniu, odstraszając owady i wprowadzając miłą atmosferę.
Czego nie lubią komary – rośliny o charakterystycznym zapachu
Wiemy już, czego nie lubią komary – domowe sposoby na pozbycie się ich z naszej przestrzeni powinny wykorzystywać specyficzne zapachy. Dotyczy ro również wielu roślin, które skutecznie odstraszą nieproszonych gości. Komary nie znoszą lawendy, bazylii, oregano, geranium, a także komarzycy – której nazwa wiele mówi o jej właściwościach. Posadzone w balkonowych skrzynkach, na ogrodowych grządkach i w doniczkach, skutecznie odstraszą kłujących intruzów.
Czego nie lubią komary – świece i palona kawa
Do domowych sposobów na komary należy również zastosowanie świeżo palonej kawy oraz specjalnych świec zapachowych o zapachu lawendy, cytryny lub właśnie kawy.
Jak odstraszyć komary za pomocą kawy?
- Wziąć garść ziaren kawy i umieścić na ceramicznym spodku.
- Ustawić spodek na podgrzewaczu i zapalić świeczkę.
- Efekt można wzmocnić, dodając do ziaren kawy nieco skórki cytrynowej.
Wiedząc, czego nie lubią komary i znając domowe sposoby na walkę z nimi, łatwiej uniknąć swędzących ugryzień i denerwującego bzyczenia nad głową. Wybierając się w plener, w miejsca będące naturalnymi siedliskami komarów, warto jednak wziąć ze sobą również jakiś środek z apteki, przeznaczony do ich odstraszania.
mOOtic,pl -