Jak zlikwidować gorzki smak w ustach — objawy, diagnoza i leczenie

jak zlikwidować gorzki smak w ustach

Gorycz w ustach, która pojawia się rano, może być konsekwencją związanych z wiekiem zmian w kubkach smakowych lub objawem choroby przewodu pokarmowego. Oto główne przyczyny goryczy oraz jak zlikwidować gorzki smak w ustach.

Gorycz w ustach — objawy

Gorycz w ustach, spowodowana chorobą narządów wewnętrznych, nie jest objawem odosobnionym. W zależności od patologii może jej towarzyszyć suchość w ustach, biały nalot na języku, odbijanie się, nudności i wymioty.

Płytka na języku w patologii wewnętrznej:

 • Szaro-biała płytka nazębna, gorycz w ustach rano i nieprzyjemny zapach sugerują zaburzenia dyspepsji, chorobę wrzodową lub zapalenie żołądka;
 • Gruby biały nalot — infekcja grzybicza lub pleśniawka;
 • Biała, przebarwiona lub lekko żółtawa płytka — oznaki zapalenia żołądka;
 • Brązowa płytka u nasady języka — zatrucie jelitowe, niedobór żelaza lub „zespół palacza”;
 • Biały nalot z czerwonymi plamami — przewlekłe choroby wewnętrzne.

Możliwe przyczyny goryczy:

 • Choroby zapalne dróg żółciowych (gorycz występuje rano);
 • Choroba wątroby (ból w prawym boku i gorycz występuje po wysiłku);
 • Problemy żołądkowe (gorycz po jedzeniu);
 • Inwazje pasożytnicze;
 • Ciąża;
 • Choroby jamy ustnej;
 • Przyjmowanie leków;
 • Zaburzenia endokrynologiczne.

Rodzaje goryczy w ustach

W większości przypadków gorycz w ustach odczuwana jest rano — tuż po przebudzeniu. Po czynnościach higienicznych i jedzeniu może zniknąć do następnego ranka.

Czasami gorycz wznawia się po wysiłku fizycznym, nagłym schyleniu się lub leżeniu w pozycji poziomej.

Gorycz może wystąpić po przyjęciu leków (antybiotyków, leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwdrgawkowych, hipolipidemicznych, przeciwnadciśnieniowych, nasennych) lub niektórych pokarmów (np. orzeszków piniowych i migdałowych), wskazując, że nie jest ona związana z chorobą.

Przeczytaj również:  Czego nie lubią komary - domowe sposoby na uniknięcie ugryzień

Czasami pacjenci, zwłaszcza starsi, skarżą się na gorzki smak wszelkich potraw.

Choroby powodujące gorzki smak w ustach

 1. Zaburzenia dróg żółciowych i wątroby. Gorycz w tym przypadku pojawia się najczęściej rano. Choroby pęcherzyka żółciowego i wątroby objawiają się metalicznym smakiem w ustach, ciemnym moczem, zażółceniem skóry i białym nalotem na języku.
 2. Choroby układu pokarmowego. Często pacjenci zastanawiają się, czy gorycz w ustach może być objawem choroby żołądka. Istnieje kilka chorób, których charakterystycznym objawem jest gorycz — dyspepsja żołądka, choroba refluksowa przełyku, zapalenie żołądka i wrzody. Dodatkowymi objawami w tym przypadku będzie zgaga, uczucie ciężkości w żołądku, wzdęcia i nudności.
 3. Choroby jamy ustnej. Problemy stomatologiczne są najczęstsze. Zapalenie błony śluzowej i tkanek miękkich może powodować zmiany w smaku.
 4. Leki. Środki przeciwbakteryjne, leki przeciwnadciśnieniowe, przeciwcukrzycowe i hormony mogą powodować gorzki smak w ustach.
 5. Ciąża. Zmiany hormonalne w organizmie mogą powodować gorycz.
 6. Zaburzenia endokrynologiczne. Choroby tarczycy i nadnerczy mogą powodować zaburzenia równowagi hormonalnej, prowokując skurcz dróg żółciowych.

Jak zlikwidować gorzki smak w ustach — diagnoza i leczenie

Jeśli gorycz w ustach jest uporczywa, konieczna jest porada specjalisty. W tym przypadku mówimy o gastroenterologu. Ponieważ leczenie jest w większości złożone, konieczna może być konsultacja z innymi lekarzami, a mianowicie z ginekologiem, endokrynologiem lub psychoterapeutą.

Po zbadaniu pacjenta i zebraniu wywiadu lekarskiego lekarz może zalecić dodatkowe badania laboratoryjne i instrumentalne, do których należą:

 • Ogólne badanie krwi i biochemia;
 • Badanie krwi na hormony;
 • Badanie moczu;
 • USG przewodu pokarmowego;
 • Promieniowanie rentgenowskie.

Specjalista na podstawie wyników badania przepisze leczenie goryczy w ustach. Przebieg terapii jest ściśle indywidualny, uwzględniający stan pacjenta i przebieg choroby.

Przeczytaj również:  Różnica w bólu piersi przed okresem a ciążą – jak ją rozpoznać?

Jak zlikwidować gorzki smak w ustach — leczenie farmakologiczne

Leczenie zależy od patologii, która powoduje tę manifestację. Jeśli mówimy o chorobach przewodu pokarmowego, należy wyznaczyć leki mające na celu przywrócenie funkcji trawiennych. Leki i odwary z ziół cholerycznych są wskazane przy zaburzeniach odpływu żółci. Leczenie porannej goryczy w ustach spowodowanej stresem obejmuje przepisanie środków uspokajających na bazie głogu, waleriany, macierzanki itp. Poradnictwo u psychoterapeuty jest doskonałym uzupełnieniem przyjmowania środków uspokajających. O to, jak zlikwidować gorzki smak w ustach, najlepiej zapytać lekarza.

Leczenie goryczki środkami ludowymi

Fitoterapia jest właściwa w kompleksowym leczeniu pod nadzorem specjalisty. Napar z rumianku, kisiel z nasion lnu, odwar z kiełków kukurydzy pomogą pozbyć się tak nieprzyjemnego objawu. Dobrą terapią okazały się świeżo wyciskane soki. W tym celu stosuje się sok z ziemniaków, który aktywizuje jelita i likwiduje zgagę, sok z marchwi, sok z buraków, który jest skuteczny w chorobach dróg żółciowych oraz sok z ogórków. Soki działają regenerująco, pomagają oczyścić narządy z toksyn i normalizują trawienie.

Jak zlikwidować poranny gorzki smak w ustach — środki zapobiegawcze

Jeśli gorycz w ustach jest epizodyczna, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na charakter diety. Należy ograniczyć spożywanie potraw tłustych i wędzonych, kawy, mocnej herbaty, przetworzonej żywności i słodyczy. Skup się na zbożach, świeżych warzywach i produktach mlecznych. Należy jeść małe porcje, ale często, normalizować reżim picia. Nie należy palić papierosów ani pić alkoholu. Jeśli przyczyną zgorzknienia jest stres, zgłoś się do psychoterapeuty.