Jaki jest prawidłowy stosunek LDL do HDL?

cholesterol hdl ldl

Niestety w dzisiejszym świecie wiele osób cierpi na różnorodne choroby układu sercowo-naczyniowego. Najczęstsze są schorzenia typu nadciśnienie i miażdżyca, które przyczyniają się do większej ilości zgonów. W tym wypadku znaczenie ma hipercholesterolemia, czyli podwyższone stężenie cholesterolu we krwi człowieka. Praktycznie każdy z nas zna zwroty typu dobry i zły cholesterol. Przyjrzyjmy się temu, czym cechują się te dwa pojęcia. Czy cholesterol całkowity to suma LDL i HDL? O czym warto wiedzieć? Jaki stosunek LDL do HDL jest odpowiedni? Jak zadbać o zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu?

Cholesterol HDL

Jaki jest prawidłowy stosunek LDL do HDL? Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, warto bliżej przyjrzeć się obu zagadnieniom. Cholesterol występuje w tkankach zwierzęcych i jego większość jest wytwarzana przez wątrobę. Trzeba mieć na uwadze to, że pewna ilość cholesterolu jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia. Lipoproteiny o dużej gęstości to cholesterol HDL. Jest on nazywany dobrym cholesterolem, gdyż wysokie stężenie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Co ciekawe, ten rodzaj cholesterolu ulega transportowaniu z tkanek do wątroby.

Cholesterol LDL

Przejdźmy teraz to cholesterolu LDL. Są to lipoproteiny o małej gęstości, nazywane potocznie złym cholesterolem. Faktem jest, że zbyt wysokie wartości, przy jednoczesnym niskim stężeniu HDL, wpływają na zwiększenie chorób naszego układu krążenia. Dlaczego tak jest? LDL to jeden ze składników blaszki miażdżycowej, której zbytnie nagromadzenie prowadzi do niedokrwienia. Czy cholesterol całkowity to suma LDL i HDL? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo łatwa. Warto wiedzieć, że cholesterol całkowity jest sumą LDL oraz HDL.

Normy cholesterolu

Normy stężenia cholesterolu we krwi przedstawione zostały przez Polskie Towarzystwo Lipidologiczne. Wynoszą one:

  • HDL < 145 mg/dl (czyli < 3,8mmol/l)
  • LDL < 115 mg/dl (czyli

Ogromne znaczenia ma to, że najlepszy dla naszego zdrowia jest większy stosunek HDL w porównaniu do LDL. Dobry cholesterol ma za zadanie zbierać różnorodne składniki z tkanek naszego organizmu, natomiast zły jest transportowany z wątroby do tkanek. Jeśli cząsteczek HDL jest zbyt mało, a LDL zbyt dużo, tworzą się tzw. blaszki miażdżycowe. W efekcie wzrasta ryzyko zachorowania ma miażdżycę, udar i zawał serca. Musimy mieć na uwadze profilaktykę w tym kierunku, aby zachować zdrowie przez długi czas. Prawidłowy wynik HDL w stosunku do LDL powinien wynosić 1:3 lub 1:2.

Jak podnieść dobry cholesterol?

Istnieje wiele sposobów na to, aby podnieść dobry cholesterol. W tej sytuacji trzeba mieć na uwadze zdrową i zbilansowaną dietę. Jak ro zrobić? Zrezygnujmy ze smażonego mięsa i postawmy na gotowanie na parze. Wybierajmy tłuszcze roślinne, wzbogacone dodatkowo sterolami roślinnymi. Kluczowe jest także spożywanie warzyw i owoców kilka razy dziennie. Najlepiej jest sięgać po surowe lub ugotowane na parze warzywa, będące źródłem witamin, błonnika pokarmowego i mikroelementów. Zapomnijmy o fast foodach – zamiast tego postawmy na pestki dyni, słonecznika lub świeżo łuskane orzechy. Przydatna jest także rezygnacja ze słodzonych napojów. Warto wybrać wodę i ziołowe herbaty bez cukru.

Na zadbanie o zdrowie nigdy nie jest za późno. Oczywiście warto dbać o siebie już od najmłodszych lat, tak aby w późniejszym czasie nie martwić się wieloma schorzeniami, związanymi z niezdrowym stylem życia.

O czym jeszcze pamiętać?

Co jeszcze nam pomoże? Nie od dziś wiadomo, że wpływ na poziom dobrego cholesterolu ma regularna aktywność fizyczna. Najlepiej jest ruszać się co najmniej 30 minut dziennie, zgodnie z dopasowaniem intensywności do swoich możliwości. Co ciekawe, ruch bardzo dobrze oddziałuje na redukcję stężenia LDL i wzrost stężenia HDL. Nie bez powodu z każdej strony słyszymy o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna. Ponadto, zrezygnujmy z używek. Nie jest łatwo rzucić palenie, jednak jest to niezwykle istotny aspekt. Ograniczyć należy także alkohol, który nie wpływa dobrze na nasz organizm.

Podsumowując trzeba zauważyć, że na zadbanie o swoje zdrowie nigdy nie jest za późno. Wiemy już, jaki jest prawidłowy stosunek LDL do HDL. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia różnych chorób, postawmy na drobną zmianę nawyków. Dieta, sport, unikanie używek – wszystko to ma wpływ na poziom cholesterolu w organizmie człowieka. Istotne jest to, że wyróżniamy tzw. dobry oraz zły cholesterol. Ten drugi powinien odznaczać się mniejszym stężeniem w stosunku do pierwszego. HDL i LDL można zbadać u lekarza, zwłaszcza gdy cierpimy na różne dolegliwości. Oczywiście wskazane są także regularne badania profilaktyczne, wskazujące na ryzyko wystąpienia chorób. Jeśli będziemy kontrolować te poziomy systematycznie, z pewnością szybko zareagujemy w razie problemów ze zdrowiem.