Bóle głowy to jedne z najczęściej zgłaszanych dolegliwości. Zdarzają się każdemu i mogą towarzyszyć wielu schorzeniom. Nie oznacza to jednak, że należy je bagatelizować. Jednym z częściej występujących jest ból głowy z tyłu nad karkiem, który może kojarzyć się nam z nadciśnieniem tętniczym. Czy słusznie? Jakie choroby może zwiastować ból potylicy ?
Doskwierający nam ból głowy to jeszcze nie powód do zmartwień. Może on pojawić się jako objaw innych chorób lub występować pierwotnie. Oznacza to, że może być stanem chwilowej niedyspozycji naszego organizmu, nie zaś symptomem groźnego schorzenia. Pomimo tego nie powinniśmy bagatelizować bólu z tyłu głowy. Może on świadczyć o postępującym procesie chorobowym.
Ból z tyłu głowy – na co może wskazywać?
Przyczyny bólu głowy z tyłu nad karkiem mogą być rozmaite. Od błahych, po te zagrażające naszemu życiu. Wymienia się tutaj zarówno napięciowe bóle głowy, jak i krwotok podpajęczynówkowy. Ważne jest zatem, aby nie odkładać na później diagnozy. Na jakie choroby może wskazywać ból z tyłu głowy i jak możemy go odróżnić?
- Napięciowy ból głowy – prawdopodobnie każdemu z nas zdarzyło się go odczuć. Jego przyczyny najczęściej są psychosomatyczne. Pojawia się wraz z przepracowaniem, zmęczeniem czy stresem. Bardzo często jest to zbiór kilku czynników. Charakteryzuje się go jako średni lub umiarkowany, występujący obustronnie.
- Nadciśnienie tętnicze – charakterystyczny jest tutaj pulsujący ból z tyłu głowy. Często pojawia się w godzinach porannych lub w momencie zwiększonego wysiłku fizycznego. Dochodzi wtedy do nagłych skoków ciśnienia, co odczuwane jest jako obustronny ból potyliczny.
- Zwyrodnienie kręgosłupa – coraz częściej występująca przypadłość, która nazywana jest również „technologiczną szyją” (ang. Tech-neck). Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego wiąże się z utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała, m.in. charakterystycznym pochylaniem się do przodu podczas korzystania z urządzeń mobilnych. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa mogą objawiać się bólem potylicznym. Szczególnie w momencie poruszania głową i szyją, np. schylania się czy przekręcania.
- Zapalenie ucha środkowego – ból z tyłu głowy to także objaw infekcji ucha środkowego. Najczęściej umiejscawia się on w okolicy małżowin usznych, jednak może promieniować na odległe struktury. Towarzyszą mu także inne objawy, takie jak silny ból ucha czy szumy uszne.
- Migrena – pojawia się najczęściej po jednej stronie, co odróżnia ją od napięciowego bólu głowy. To stosunkowo silny i uciążliwy ból, który wzmaga się podczas najmniejszego wysiłku fizycznego. Migrenie towarzyszą także inne objawy, np. nadwrażliwość na światło i dźwięki. Za jej przyczynę uznaje się przemęczenie i stres, a także niedobór lub nadmiar snu.
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – poważny stan chorobowy, któremu może towarzyszyć silny ból z tyłu głowy nad karkiem. Charakterystyczna jest tutaj sztywność karku. Pojawia się też gorączka, wymioty i światłowstręt. Dochodzi do zaburzeń świadomości, drgawek, a nawet śpiączki.
- Guzy mózgu – silny ból z tyłu głowy nad karkiem to jeden z objawów guza mózgu. Wraz ze wzrostem guza dochodzi do zwiększenia się ciśnienia śródczaszkowego, co powoduje narastające dolegliwości bólowe oraz inne symptomy, takie jak nudności czy wymioty. Ból pojawia się w zależności do lokalizacji guza; po lewej lub po prawej stronie. Najbardziej odczuwalny może być rano.
- Krwotok podpajęczynówkowy – to stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Dochodzi do niego wskutek pęknięcia tętniaka, przez co krew dostaje się do przestrzeni podpajęczynówkowej. Ból z tyłu głowy jest nagły i bardzo intensywny, czasem lokalizuje się tylko po jednej stronie. Towarzyszą mu inne objawy, takie jak nadwrażliwość na światło, wymioty. Może pojawić się napad padaczkowy i utrata przytomności.
Ból głowy z tyłu nad karkiem – objawy współtowarzyszące
Bardzo ważnym elementem podczas diagnostyki chorób, są objawy współtowarzyszące. Pacjenci często ignorują je lub nie zwracają uwagi, a to one mogą naprowadzić lekarza na właściwe tory. Bez dokładnego wywiadu lekarskiego i poznania objawów dodatkowych, które doskwierają choremu, postawienie diagnozy może być znacznie utrudnione.
Jeśli doskwiera nam ból z tyłu głowy, a razem z nim pojawiają się poranne nudności, a nawet wymioty, jest to dla nas sygnał alarmujący. Bowiem takie objawy współtowarzyszące mogą świadczyć o rozwijającym się guzie mózgu. Nie należy bagatelizować także podwójnego widzenia czy widzenia za mgłą. To poważne dolegliwości, które należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.
Ból głowy z tyłu i sztywność karku, to również wskazanie do pilnej diagnostyki. Są to pierwsze objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Do innych charakterystycznych symptomów zalicza się zawroty głowy, które możemy powiązać, m.in. z nadciśnieniem lub niedociśnieniem tętniczym. Światłowstręt towarzyszyć może zarówno migrenie, jak i poważnym stanom chorobowym, np. pęknięciu tętniaka.
Wszelkie zaobserwowane przez nas objawy współtowarzyszące mogą być istotne. Nie lekceważmy ich, aby móc zainterweniować w razie potrzeby. O objawach dodatkowych należy poinformować lekarza, nawet jeśli wydają nam się niezwiązane z bólem potylicznym.
Ból z tyłu głowy – leczenie
O ile ból z tyłu głowy nad karkiem nie jest bardzo uciążliwy, a jego pochodzenie to najprawdopodobniej czynniki napięciowe (np. stres, zmęczenie), jako leczenie lepiej zastosować chwilę odpoczynku lub relaksu. Dobrym sposobem może okazać się ciepła kąpiel lub masaż, który pozwoli rozluźnić nam mięśnie.
W momencie, kiedy ból jest dla nas męczący, możemy zastosować leki przeciwbólowe. Jednak zanim do tego przystąpimy, musimy wiedzieć, że niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą przyczyniać się właśnie do bólu głowy. To skutek uboczny, który wcale nie należy do rzadkości. W ten sposób z łatwością możemy wpaść w błędne koło, szczególnie jeśli migrena często się u nas pojawia. Należy dodać, że tabletki przeciwbólowe bez recepty mogą wchodzić w interakcję z innymi substancjami i lekami, dlatego nie powinniśmy przyjmować ich w trakcie innej kuracji.
Pamiętajmy, że nawracający ból z tyłu głowy, jest wskazaniem do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Nie czekajmy, jeśli ten nasila się lub kiedy towarzyszą mu inne, niepokojące objawy.
mOOtic,pl -