Czy zielona herbata jest dobra na noc?

Zastanawiasz się, czy warto sięgać po zieloną herbatę przed snem, czy lepiej zdecydować się na herbatę białą lub czarną? Chcesz wiedzieć, który ciepły napój sprawdza się najlepiej przed pójściem spać? Poznaj najważniejsze w tej kwestii cechy zielonej herbaty i sprawdź, czy będzie ona dobrym rozwiązaniem na noc.

Zielona herbata a zawartość kofeiny – co warto wiedzieć?

Kluczowym czynnikiem, decydującym o tym, czy herbata nadaje się na dobranoc, jest zawartość kofeiny. Zarówno zielona, jak i czarna herbata zawierają w składzie tę substancję, co wpływa na delikatne pobudzenie organizmu. Ostateczna ilość zależy również od dawki i czasu parzenia. Trzeba jednak wiedzieć, że czarna herbata zawiera zwykle więcej kofeiny niż zielona.

Kofeina to substancja, która wpływa na układ nerwowy, pobudzając go, a tym samym cały organizm. Jest obecna w kawie, napojach energetycznych, różnego rodzaju produktach spożywczych, a także herbacie. Właściwości tej substancji przez wiele lat były przedmiotem różnych badań, co umożliwiło ujawnienie zarówno korzyści, jak i szkodliwych skutków jej spożywania. Zaletami przyjmowania kofeiny są poprawa koncentracji, pobudzenie organizmu i zwiększenie wydolności fizycznej. Jednakże jej nadmiar w organizmie może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak bezsenność, drżenie rąk, a nawet zaburzenia rytmu serca. Warto pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej na kofeinę, dlatego ważne jest spożywanie jej w umiarkowanych ilościach i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przeczytaj również:  Czy niski hematokryt w ciąży jest groźny?

Herbata zielona zawiera stosunkowo mało kofeiny. Mówi się o tym, że aby uzyskać podobny efekt pobudzenia organizmu co w przypadku wypicia jednej filiżanki kawy, należałoby spożyć nawet jej potrójną dawkę. W 200 ml filiżance czarnej herbaty zawiera się średnio od 50 do 80 mg czystej kofeiny, natomiast w takiej samej ilości zielonej herbaty od 30 do 50 mg.

Czy zielona herbata działa pobudzająco na organizm?

Choć zielona herbata zawiera mniej kofeiny niż czarna, to wciąż ma delikatne działanie pobudzające, dlatego decyzja o wypiciu jej na wieczór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Podkreśla się jednak, że zielona herbata może być dobrym wyborem na wieczór ze względu na zawarte w niej substancje aktywne, które wspomagają regenerację i obniżają stres oksydacyjny, co wpływa korzystnie na sen. Najważniejszą z nich jest L-teanina, która działa uspokajająco i przeciwlękowo. Badania wskazują, że zielona herbata wypita przed snem poprawia jakość snu, jednak konsumpcja 3-4 szklanek herbaty zielonej w ciągu dnia również może wpłynąć pozytywnie na nocną regenerację.

Przeczytaj również:  Ból głowy z tyłu nad karkiem – o czym może świadczyć? Przyczyny, rodzaje i leczenie

Na uwadze jednak trzeba mieć fakt, że herbata zawiera kofeinę. Osoby wrażliwe na jej działanie powinny pić ją umiarkowanie, a ostatnią filiżankę na około dwie godziny przed snem. Spożywanie tego napoju powinny również ograniczyć osoby, które zmagają się z zaburzeniami układu moczowego. Zielona herbata jest moczopędna, dlatego w nocy może powodować częste wybudzanie się, co natomiast może negatywnie wpłynąć na samą jakość snu. Ostateczna decyzja na temat tego, czy zielona herbata jest dobra na noc, jest więc uzależniona od wielu kwestii indywidualnych danej osoby. Wysokiej jakości produktów warto szukać w wyspecjalizowanych sklepach. Przykładem jest Cafe Silesia, gdzie kawy i herbaty pochodzą od znanych i cenionych producentów.