Pełna księgowość to temat, który budzi wiele pytań i wątpliwości wśród przedsiębiorców, w tym w szczególności tych, którzy prowadzą biznes w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z obecnymi przepisami wszystkie spółki z o.o. oraz inne podmioty przekraczające próg 2 000 000 euro są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. Prowadzenie pełnej księgowości jest skomplikowane i czasochłonne, ale takiej właśnie formy wymagają przepisy, ponieważ pozwala to poznać obraz sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo. W sprostaniu temu wyzwaniu pomagają jednak eksperci z ALTO.
Pełna księgowość dla spółki z o.o. Podstawowe informacje
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.) to jedna z najpopularniejszych w Polsce form prawnych działalności gospodarczej. Zgodnie z polskim prawem każda taka spółka z o.o. jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji w postaci pełnej księgowości. A zatem, spółki te muszą prowadzić księgi rachunkowe w sposób zgodny z przepisami ustawy o rachunkowości (ustawa o rachunkowości). Pełna księgowość dla spółki z o.o. obejmuje m.in.:
- dziennik,
- księgę główną,
- księgi pomocnicze,
- zestawienie składników majątków, tzn. aktywów i pasywów.
Co to oznacza w praktyce? Otóż, w ramach pełnej księgowości spółki z o.o. wymagane jest, aby każda operacja gospodarcza została szczegółowo dokumentowana i księgowana.
Księgowość w spółce z o.o.
Jak już wspomnieliśmy, księgowość w spółce z o.o. jest znacznie bardziej złożona, niż ma to miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki cywilnej. To właśnie dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z biur rachunkowych (do takich zewnętrznych biur należy np. ALTO). Biura rachunkowe oferują bowiem kompleksową obsługę księgową, w tym na przykład:
- prowadzenie ksiąg rachunkowych,
- sporządzanie sprawozdań finansowych,
- doradztwo na etapie tworzenia polityki rachunkowości w firmie, tzn. zasad, w oparciu o które będą wyceniane składniki majątku itp.
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości wynika z przepisów
Zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości obowiązek w postaci prowadzenia pełnej księgowości dotyczy nie tylko spółek z o.o., ale także, o czym powinno się pamiętać, wszystkich innych podmiotów gospodarczych, w przypadku których w roku 2024 przychody były wyższe niż 2 000 000 euro (w skali roku). Przekroczenie tego limitu automatycznie zobowiązuje przedsiębiorcę do przejścia na pełną księgowość od kolejnego roku kalendarzowego.
Pełna księgowość spółki z o.o. a uproszczona księgowość
Uproszczona księgowość jest mniej skomplikowana i obejmuje prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów bez konieczności tworzenia odrębnych kont analitycznych dla każdego rodzaju transakcji gospodarczej. Taka forma jest bardziej przystępna dla mniejszych podmiotów, w sytuacji, gdy przedsiębiorcy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem księgowych czy korzystaniem z usług biur rachunkowych.
Przedsiębiorcy prowadzący spółki nie mogą rozliczać się w ramach uproszczonej księgowości. Z drugiej strona pełna ewidencja rachunkowa pozwala im lepiej zrozumieć stan, w jakim znajduje się ich biznes.
Biuro rachunkowe – wsparcie dla przedsiębiorców prowadzących spółki z o.o.
Praktyka pokazuje, że wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy prowadzą spółki z o.o., decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym (w tym np. z ALTO). Dlaczego? Cóż, powodów jest wiele. Przede wszystkim, biura te oferują szeroki zakres usług księgowych, w tym m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale także sporządzanie sprawozdań finansowych czy dokonywanie rozliczeń podatkowych. W efekcie, przedsiębiorcy mogą skupić się na prowadzeniu swojej działalności, a sprawy księgowe powierzyć specjalistom.
mOOtic,pl -