Wśród najczęściej zadawanych pytań z kategorii zdrowotnej znajduje się: „Jak oczyścić zatoki z ropy?”. Niestety problemy z drożnością zatok mają to do siebie, że lubią nawracać, co bardzo często komplikuje codzienne funkcjonowanie osoby chorej. W tak skrajnych przypadkach ludzie są w stanie zrobić niemalże wszystko, żeby tylko doznać chwilowej ulgi. Jakie sposoby są najskuteczniejsze i kiedy warto wybrać się do lekarza?
Domowe sposoby na to, jak skutecznie oczyścić zatoki z ropy
Rzadko kiedy pierwszą myślą w przypadku ropy i śluzu zalegających w zatokach jest wizyta u lekarza. Powszechniej uważa się, że trzeba ratować się domowymi sposobami, zanim skorzysta się z porad specjalisty. Które z nich są skuteczne i mogą przynieść choremu upragnioną drożność nosa?
Inhalacja – pierwsza deska ratunku przy oczyszczaniu zatok
Inhalacja wiele razy dowiodła już, że przy odpowiednim jej wykonaniu można zdziałać cuda. Opcja ta ma to do siebie, że można ją wykonać na dwa podstawowe sposoby:
- Oczywiste jest, że nie każdy ma w domu inhalator zdatny do użytku. Istnieje jednak stara, dobra metoda w postaci miski napełnionej gorącą wodą. Dla lepszego efektu można dodać do niej 3 krople olejku eukaliptusowego. Osoba chora powinna nachylić się nad miską, a głowę przykryć ręcznikiem i wdychać parę unoszącą się nad wodą.
- Bardziej oczywistą, choć zdecydowanie mniej dostępną w przeciętnym gospodarstwie domowym opcją jest inhalator. Zazwyczaj dołączona jest do niego specjalna maska, która ułatwia dostanie się roztworu do nosa. W tym celu sprawdzi się sól fizjologiczna z domieszką kilku kropel olejku eukaliptusowego.
Okłady na czoło przy oczyszczaniu zatok
Nie ma nic prostszego od tradycyjnych gorących okładów. Wystarczy umoczyć czysty materiał w gorącej wodzie (najlepiej sprawdza się zwykły ręcznik) i położyć go na czole osoby chorej. Umiejscowiony w ten sposób okład można trzymać przez dłuższy czas, o ile jego temperatura nie sprawia bólu.
Zioła oraz napoje pomocne przy oczyszczaniu zatok
Jeśli o domowe sposoby chodzi, kolejnym klasycznym wyborem będą zioła i napary dostępne w wielu aptekach oraz sklepach zielarskich, szczególnie odpowiednie mieszanki ziół. Stosuje się je różnorodnie – niektóre się parzy, a następnie pije. Inne mogą posłużyć jako wcześniej wspomniane okłady albo składniki domowej inhalacji.
Inne preparaty polecane do udrażniania oddechu
Przy uciążliwych dolegliwościach można wspomóc się rzeczami, które niekoniecznie zadziałają doraźnie, ale wspomogą rekonwalescencję. Plastry aromatyczne zazwyczaj stosuje się u dzieci, ale przyklejone do piżamy na noc potrafią zdziałać cuda nawet u dorosłego człowieka. Nawilżenie śluzówki nosa to obowiązek przy zatokach zatkanych ropą, więc warto zwrócić uwagę na wodę morską w postaci aerozolu.
Płukanie zatok – jeden z ważniejszych sposobów na czyszczenie zatok
Najlepszą poradą dla osoby zmagającej się z uciążliwymi stanami zapalnymi zatok jest ich irygacja. Jednorazowe zaopatrzenie się w aptece w odpowiedni zestaw pozwala na regularne oczyszczanie zatok z ropy każdego dnia bez większego wysiłku.
Do butelki, która zwieńczona jest dziurką, wystarczy wlać ciepłą wodę i wsypać saszetkę z solą fizjologiczną, a następnie wstrząsnąć. Następnie należy nachylić się nad umywalką, a potem do każdej dziurki w nosie wlewać wodę. Trzeba jednak uważać, z jaką siłą się to robi, ponieważ zapchane zatoki często stawiają opór – zbyt duży nacisk może spowodować ból.
Co, kiedy czyszczenie zatok z ropy w domu nie pomaga?
Niestety domowe sposoby nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Ktoś może raz po raz próbować wszystkich metod, a problem tego, jak oczyścić zatoki z ropy wciąż pozostanie nierozwiązany. W takim przypadku najlepiej umówić wizytę u specjalisty.
Co lekarz może poradzić w przypadku zatkanych zatok?
Badanie lekarskie w przypadku zatkanych ropą zatok nie zawsze jest przyjemne. Ma ono często takie elementy, jak wkładanie do dziurek w nosie odpowiednik żyłek, które pozwolą zobaczyć wnętrze nosa, a także sprawdzenie ich drożności. Po wywiadzie przeprowadzonym z pacjentem lekarz może postawić dwie diagnozy. Jedną z nich jest samo leczenie w domu, a do drugiej dodaje opcję zabiegu czyszczenia zatok.
Domowe leczenie zatok zatkanych ropą
Domowe leczenie zlecone przez lekarza jest dosyć proste. Najczęściej w grę wchodzą aerozole i tabletki, w tym niejednokrotnie antybiotyki. W wielu przypadkach inhalacja oraz gorące okłady wciąż pozostają zaleceniem. Niemalże pewne jest, że pacjent zmagający się z zatkanymi ropą zatokami nie rozstanie się z ich irygacją.
Czyszczenie zatok z ropy drogą medyczną
Zdarza się, że domowe leczenie nie daje długotrwałych efektów, nawet jeśli zastosowano odpowiednie leki. Co wtedy? Najskuteczniejszą opcją pozostaje zabieg czyszczenia zatok. Odpowiednią metodę zabiegu ustala lekarz, ale nie trzeba się obawiać, ponieważ nie jest to takie straszne. Rekonwalescencja po nim również nie jest żmudna – w gestii pacjenta dalej pozostaje regularne płukanie zatok oraz stosowanie aerozoli przepisanych przez lekarza.
Kwestia tego, jak oczyścić zatoki z ropy wciąż pozostaje zagadką dla wielu ludzi. Nie potrafią sobie poradzić z tym uciążliwym problemem i panikują, kiedy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanego efektu. Prawda jest jednak taka, że przy odpowiednim działaniu można zażegnać tę przeszkodę raz na zawsze.
mOOtic,pl -