CO NA ZATWARDZENIE U NIEMOWLAKA? To pytanie zadaje sobie wielu obecnych, jak i przyszłych rodziców. W końcu ta powszechna dolegliwość zdarzyć się może w każdym wieku, ale to właśnie dzieci są na nią szczególnie podatne. Dlaczego tak się dzieje? Jak rozpoznać objawy zatwardzenia? I w końcu jak pomóc maleństwu, które samo nie umie prosić o pomoc?
Problemy trawienne u niemowląt – kiedy mamy powód do niepokoju?
Niedojrzały układ pokarmowy noworodków sprawia, że często doświadczają one najróżniejszych problemów natury trawiennej. Regurgitacja (ulewanie), kolki i zaparcia to najczęstsze z tych dolegliwości, które mogą dodatkowo zaostrzyć się w wyniku popełnianych przez opiekunów błędów żywieniowych. Czasem jednak nawet najdrobniejsze objawy mogą być w rzeczywistości spowodowane groźnymi chorobami, takimi jak alergie i nietolerancje pokarmowe, celiakia, zaburzenia czynnościowe jelit, choroby pasożytnicze i wiele, wiele innych.
Niepokój wzbudzić powinny przede wszystkim długo utrzymujące się lub nasilające z czasem objawy, które nie podają się zaleconemu leczeniu. A także zmiany w zachowaniu dziecka. Podenerwowanie, rozdrażnienie, czy też inne manifestacje przeżywanego przez maluszka dyskomfortu to oczywiste powody ku temu, by udać się do pediatry.
Główne objawy zatwardzenia u niemowląt
Zaparcia u dzieci, podobnie jak i u dorosłych, mogą wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych, a nawet bolesnych objawów. Jednak sama częstotliwość oddawania stolca nie wskazuje jeszcze na pojawienie się problemu. Niektóre dzieci załatwiają się kilka razy dziennie, inne rzadziej. Rzadsze wypróżnianie nie musi jeszcze wzbudzać niepokoju. Oczywiście o ile stolec ma właściwą konsystencję, a dziecku nie towarzyszą niepokojące objawy:
Główne objawy zatwardzenia u niemowląt – rzadka defekacja
Dzieci karmione piersią mogą załatwiać się tak często, jak często są przystawiane do piersi. Choć częstotliwość oddawania stolca jest więc kwestią indywidualną, skrócenie czasu między defekacjami zawsze powinno budzić niepokój. Kiedy więc kupka pojawia się w pieluszce rzadziej niż dwa razy na tydzień, warto poszukać przyczyny problemu, a nawet zasięgnąć porady u specjalisty.
Główne objawy zatwardzenia u niemowląt – twarde stolce
Twarde stolce, które nierzadko mają też zwiększoną średnicę, często są przyczyną bólu. Przyjmuje się, że mniej więcej do ukończenia pierwszego roku życia, dzieci oddają miękkie, a nawet wodniste kupki. Dlatego właśnie niepokój wzbudzić mogą twarde stolce u najmłodszych dzieci. Podczas ich oddawania maluchy mogą wykazywać sygnały charakterystyczne dla doświadczanego bólu. Napinają mocno brzuszek, wyraźnie wokalizują swoje niezadowolenia, a nawet płaczą.
Główne objawy zatwardzenia u niemowląt – retencja kału
Uporczywe zaparcia wiążą się z zaleganiem mas kałowych w jelitach oraz odbycie. Twardy stolec można wręcz czasem wyczuć przy dotykaniu brzuszka. Pojawiają się bolesne wzdęcia oraz gazy. Ból może towarzyszyć dziecku nie tylko podczas oddawania stolca, ale przez większość dnia i nocy. To zaś prowadzi do łatwo zauważalnych zmian w jego zachowaniu.
Główne objawy zatwardzenia u niemowląt – zmiany w zachowaniu
Nieregularne i bolesne oddawanie stolca zazwyczaj wiąże się ze zmianami w zachowaniu. Dziecko staje się niespokojne, płaczliwe i rozdrażnione. To zawsze objaw jakiegoś dyskomfortu, dlatego też bezwzględnie poszukać należy jego przyczyny. Często zaobserwować można też dłuższe niż zazwyczaj defekacje, którym wyraźnie towarzyszy też większy wysiłek. U starszych dzieci pojawiają się także charakterystyczne zachowania, których celem jest powstrzymanie defekacji:
- wspinanie się na paluszki i usztywnianie nóg
- siadanie na własnej pięcie
- opieranie się o meble i chowanie w kącie
Przyczyny zaparć u niemowląt – jak zaradzić problemowi?
Przyczyny zaparć u niemowląt mogą być bardzo zróżnicowane. Niedojrzałość układu pokarmowego maluszków często wiąże się z takimi problemami, jak ulewanie się treści pokarmowej, czy bolesne kolki zaraz po posiłkach. Natomiast bolesne, powtarzające się z dużą częstotliwością zaparcia często mogą być również spowodowane niewłaściwą dietą.
Przyjmuje się, że statystycznie częściej zatwardzenia występują u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiąże się to z niższą przyswajalnością pokarmu oraz mniejszą ilością dostarczanego organizmowi błonnika. Dlatego, gdy nie ma możliwości przystawienia dziecka do piersi, a problem nasila się lub nie ustępuje, warto rozważyć zmianę formuły. Pamiętać należy też o właściwym nawodnieniu. Zbyt mała ilość spożywanych płynów, szczególnie podczas rozszerzania diety, także może być przyczyną bolesnych zaparć.
Zatwardzenie u niemowlaka – jak złagodzić objawy?
A więc co na zatwardzenie u niemowlaka podać mogą zatroskani rodzice? Kiedy problem nasila się lub utrzymuje przez dłuższy czas, bez wątpienia należy udać się z dzieckiem do lekarza, który nie tylko zaproponuje leczenie, ale też bliżej przyjrzy się przyczynom zaistniałego problemu. Przy utrzymujących się zaparciach najczęściej stosuje się:
- zmianę diety u kobiet karmiących piersią
- zmianę mieszanki mleka modyfikowanego
- częstsze dopajanie dziecka
- wprowadzenie do diety soków i przecierów warzywno-owocowych
- zwiększenie ilości spożywanego przez dziecko błonnika
- leki działające osmotycznie (rozluźniające masy kałowe)
- doodbytnicze wlewy czyszczące, glicerynowe czopki doodbytnicze
- preparaty probiotyczne
Ponieważ główną przyczyną zaparć u niemowląt jest zazwyczaj niewłaściwa dieta lub niedojrzały jeszcze układ pokarmowy, objawy zazwyczaj szybko ustępują wraz ze wzrostem malucha i zmianą jego nawyków żywieniowych. Kiedy jednak tak się nie dzieje, konieczna staje się wizyta u specjalisty w zakresie gastroenterologii celem wykluczenia poważniejszych chorób i zaburzeń rozwojowych.
mOOtic,pl -