Cale i centymetry – co należy o nich wiedzieć?

Jak zamienić centymetry na cale?

Każdy kraj ma swoją miarę długości. Polacy przyzwyczajeni są do do tego, żeby pewne wartości podawać w centymetrach lub metrach. Niektórzy wymagają dokładności i chcą, aby do tego wszystkiego zostały dodane także milimetry. Tylko że Polska staje się krajem, który jest coraz bardziej otwarty na inne kraje. Na ulicach nie brakuje osób o innych narodowościach. Nic więc dziwnego, że niekiedy ma się do czynienia z innymi pomiarami. Często są to cale. Jak zamienić centymetry na cale?

Przelicznik cm na cale i na odwrót

1 centymetr to ok. 0,39 cala. Ile wynosi jeden cal, jeżeli chodzi o cm? Otóż sytuacja przedstawia się w następujący sposób: 1cal=2,54 centymetry. Dla przykładu można podać kilka przeliczników, jeżeli chodzi o różne wartości cala i dla centymetrów. A więc sytuacja przedstawia się w następujący sposób:

  • 1/8 cala – 0,3175 cm,
  • 2 cale – 5,08 cm,
  • 4 cale – 10,16 cm,
  • 6 cali – 15,24 cm,
  • 10 cali – 25,4 cm.
Przeczytaj również:  Czego nie lubią komary - domowe sposoby na uniknięcie ugryzień

Oczywiście, jeżeli ktoś chciałby dokonać zamiany centymetrów na cale, może obliczyć to ze spokojem, bazując na metodzie „na krzyż”. Podstawowe wartości dla jednej jednostki są znane, więc dalsza zamiana nie powinna stanowić żadnych problemów.

Cale – co to dokładnie za jednostka?

W Europie używa się na ogół miary metrycznej. Tak jest w zdecydowanej większości krajów. Często jednak w branży przemysłowej (np. łożyska do maszyn) spotkać się można z wartościami, jakie wyrażane są w calach. Skąd więc wzięła się ta jednostka miary i co należy o niej wiedzieć?

Zgodnie z definicją, jeżeli ktoś chciałby opisać cal, musiałby powiedzieć, że jest to pozaukładowa jednostka miary długości. Często określa się ją także jednostką imperialną. Skąd wzięła się ta jednostka miary? Prosto ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest to najważniejsza miara, jaka używana jest przez wszystkich mieszkańców.

Zastosowanie cali

O tym, że metry, centymetry, milimetry stosuje się tak naprawdę na każdym kroku, wiedzą wszyscy. Gdzie jednak tak naprawdę znajdują zastosowanie cale? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie krajem ma się do czynienia. Dla przykładu – można skupić się na Polsce. W calach wyraża się:

  • miara przekątna ekranów monitorów, telewizorów,
  • jednostki w hydraulice, m.in. do określania tego, jaką przekątną mogą mieć rury,
  • długości w poszczególnych dyscyplinach sportowych, np. łucznictwo.
Przeczytaj również:  1 metr ile to cm - historia i zastosowanie systemu metrycznego

Warto jednak na chwilę powrócić do Stanów Zjednoczonych, gdzie przy pomocy cali wyraża się:

  • wzrost człowieka,
  • jednostki stosowane w branży medycznej, budowlanej, mechanicznej.

Może ktoś na co dzień nie odwołuje się w swoim życiu do cali. Jednak warto poznać przelicznik z cm na cale i na odwrót. Po to m.in. aby dowiedzieć się, jaką realną wielkość będzie miał jego odbiornik telewizyjny, czy też inne urządzenie, jakie służy do wyświetlania. Zawsze będzie można też pomóc swojemu dziecku w matematyce.