Co oznacza ból brzucha jak przy okresie na początku ciąży ?

ból brzucha jako wczesny etap ciąży

Ciąża, choć jest stanem fizjologicznym, dla organizmu kobiety stanowi prawdziwą rewolucję. Zmienia się nie tylko ciało, ale również stan emocjonalny przyszłej mamy. Wiele kobiet martwi się rozmaitymi dolegliwościami, nie wiedząc, czy są one normą. Czy na początku ciąży boli brzuch jak przy okresie? Kiedy dolegliwości bólowe należy skonsultować z lekarzem?

Czy na początku ciąży boli brzuch?

Ciąża oznacza wielkie zmiany w życiu kobiety. Zmienia się również funkcjonowanie organizmu, nastawionego od momentu zapłodnienia na zabezpieczenie potrzeb nowego życia. Pierwszy trymestr jest przełomowy, w organizmie zachodzą poważne zmiany hormonalne, a kobiece ciało stara się dostosować do zmieniających się warunków.

Czy na początku ciąży boli brzuch jak przy okresie? Krótka odpowiedz na tak postawione pytanie brzmi: tak. Początek ciąży, czyli czas, kiedy w macicy dochodzi do zagnieżdżenia zarodka, a następnie jego dynamicznego wzrostu, może wiązać się z dolegliwościami bólowymi. Doświadczające ich kobiety często opisują ten rodzaj bólu jako podobny do dolegliwości towarzyszących menstruacji – ciągnięcie w podbrzuszu lub uczucie nieprzyjemnej pełności, często połączone z nudnościami i wymiotami.

Czy ból brzucha w ciąży jak przy okresie jest normalny?

Kobiety w pierwszym trymestrze martwią się, czy ból w ciąży jak podczas okresu nie oznacza jakichś nieprawidłowości. Wszystko zależy od przyczyny bólu, jego nasilenia i specyfiki. Istnieją jednak fizjologiczne przyczyny możliwego bólu na początku ciąży, do których należą:

  • implantacja zarodka w błonie śluzowej macicy i jego błyskawiczny wzrost, powodujący rozciąganie macicy;
  • lepsze ukrwienie narządów płciowych przyczyniające się do ich większej tkliwości;
  • zmiany hormonalne, w tym zwiększenie wydzielania progesteronu, powodującego rozciąganie macicy, a także zaparcia i wzdęcia.
Przeczytaj również:  Różnica w bólu piersi przed okresem a ciążą – jak ją rozpoznać?

Implantacja zarodka, czyli jego zagnieżdżenie w błonie śluzowej macicy, następuje zwykle w ciągu tygodnia od zapłodnienia. Jest to również zbliżona data spodziewanej miesiączki. Implantacji towarzyszyć może również plamienie z dróg rodnych, uczucie pełności i ciągnięcia w podbrzuszu, więc część kobiet myli te objawy wczesnej ciąży z menstruacja. W pierwszym trymestrze jednak krwawienie nie powinno być tak obfite jak podczas menstruacji, a ból zbyt uciążliwy. W czasie kilku dni po implantacji nie należy się przeciążać. Lepiej w tym okresie zrezygnować z intensywnej aktywności sportowej, seksu oraz oczywiście nie przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Jakie mogą być inne przyczyny bólu brzucha na początku ciąży?

Czy ból brzucha na początku ciąży jak przy okresie może oznaczać jakieś choroby? Niestety tak. Ból brzucha może być jednym z objawów dolegliwości, wymagającej podjęcia stosownego leczenia. Do najczęstszych jego przyczyn należą:

  • zagrożenie poronieniem lub odklejeniem łożyska;
  • infekcje układu moczowego, zapalenia pęcherza;
  • infekcje narządów rodnych;
  • zatrucia pokarmowe;
  • infekcje bakteryjne przewodu pokarmowego (np. salmonelloza);
  • infekcje wirusowe (rotawirusy, adenowirusy) i tzw. grypa żołądkowa.

Każda z tych dolegliwości może powodować ból, odczuwany jednak w różnych miejscach brzucha i o różnym nasileniu. Często jednak samodzielne określenie jego przyczyny nie jest możliwe. Dodatkowo, skurcze jelit i żołądka wywołane przez infekcję wirusową przewodu pokarmowego, mogą stanowić również zagrożenie dla rozwijającej się ciąży. Nie wolno zapominać, że wszystkie organy w jamie brzusznej położone są blisko siebie, więc nieprawidłowe funkcjonowanie jednych nie pozostaje bez wpływu na inne.

Przeczytaj również:  Ból głowy z tyłu nad karkiem – o czym może świadczyć? Przyczyny, rodzaje i leczenie

Kiedy ból brzucha w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej?

Każdy ostry, silny i nagły ból brzucha w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, może zwiastować ryzyko poronienia i stanowi bezpośrednie wskazanie do konsultacji lekarskiej. Podobnie, powodem do niepokoju powinien być ból utrzymujący się przez dłuższy czas, nawet jeśli nie przybiera na sile. Oczywiście, może to być stan fizjologiczny i lekarz zaleci jedynie obserwacje własnego organizmu i odpoczynek, warto jednak mieć pewność. Kobiety w ciąży mogą chorować na rozmaite choroby, niezwiązane z ich stanem. Tak jak w przypadku innych osób, może u nich dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego lub stanu zapalnego trzustki. Sytuacje takie są bardzo niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się płodu. Diagnostyka podjęta w odpowiednim momencie i wdrożenie leczenia może zapobiec poważnym komplikacjom.

W szczególności, ból brzucha powinien być konsultowany z lekarzem, jeśli:

  • jest ostry, promieniujący do okolicy krzyżowej;
  • towarzyszą mu silne skurcze lub plamienia z dróg rodnych;
  • kobieta ma podwyższoną temperaturę;
  • występuje biegunka, nudności lub wymioty;
  • ból nasila się podczas oddawania moczu;
  • ból jest silnie odczuwany po jednej stronie brzucha.

Ze względu na to, że w ciąży nie powinno się przyjmować żadnych leków bez konsultacji lekarskiej, to ginekolog powinien zalecić właściwe postępowanie w przypadku bólu brzucha. Z pewnością nie zaszkodzi delikatny masaż, ciepły prysznic i relaksacja z użyciem olejków eterycznych. O wszystkie inne metody zmniejszania dolegliwości warto zapytać lekarza prowadzącego ciążę.